فیلم | برنامه جدی قوه قضاییه برای عقد آریایی | عقد آریایی چقدر پشتوانه تاریخی دارد؟

معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت:‌ عقد آریایی شرعا و قانونی وجود ندارد؛ از این رو، هر دفتری که این اقدام در آن انجام شود، بسته می شود.

چمدان - چندسالی است که عقد آریایی به عنوان یک گزینه در خدمات محضرها در مراسم ازدواج مطرح می‌شود و در بسته‌ای که محضردار به مراجعان ارائه می‌کند در کنار سفره عقد، تزئینات اتاق  و ... قرار می‌گیرد و هزینه آن جداگانه محاسبه می‌شود. البته برخی محضرداران نیز عقد آریایی را به عنوان یک هدیه روی خدمات دیگر به زوج‌ها ارائه و برخی خانواده‌ها نیز از این مساله استقبال می‌کنند.

عقد آریایی شامل خواندن متنی به فارسی است که عاقد آن را جمله به جمله می‌خواند و عروس و داماد آن را تکرار می‌کنند و مضمون آن معمولا پیوند زناشویی و تعهد و وفاداری زوج‌ها به یکدیگر است.

عقد آریایی
متن عقد آریایی

+ در این زمینه بیشتر بخوانید: واکنش یک استاد تاریخ به عقد آریایی | سند تاریخی برای متن عقد آریایی در ایران باستان وجود ندارد

این نوع از عقد البته بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و حتما در مراسم عقد شرعی هم خوانده می‌شود، البته این مساله را هم نباید فراموش کرد که این متن فارسی با ایجاد حال و هوایی خاص و  گفته شدن جملاتی با مضمون عقد اما به فارسی که برای زوج‌ها فهم آن راحت‌تر است، بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌ است هر چند رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق چنین عقدی را غیرقانونی خوانده‌ است.

اما با وجود اینکه برگزار کنندگان مراسم عقد در محضرها از این متن به عنوان عقد آریایی یا عقد باستانی نام می‌برند و آن را به ایرانیان باستان منتسب می‌کنند، سند و منبع تاریخی آن مشخص نیست.

ذبیح اله خداییان معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به سوالی درباره خبر عقد آریایی در دفاتر ازدواج گفت: برخی دفاتر که در آنها عقد آریایی انجام می‌شد، شناسایی و با آنها برخورد شد.

وی افزود: به دلیل ماه محرم و صفر عملا اتفاقی در این خصوص رخ نداد اما به همه دفاتر اعلام کردیم که هر دفتری که اقدام به این فعالیت داشته باشد، شدیداً برخورد و بسته می شود.

معاون رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: برای شناسایی این دفاتر بازرسان نامحسوس به استان‌ها روانه شدند و اگر شاهد چنین اقدامی باشند، این دفاتر بلافاصله بسته می‌شوند.

+ در این زمینه بیشتر بخوانید: واکنش به عقد ایران باستان در ازدواج‌های کشور | عقد آریایی قانونی نیست

ویدئویی در این زمینه در زیر ببینید: 

کد خبر 247018

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علیرضا IR ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
  0 0
  چطور صیغه محرمیت به فارسی هم خونده بشه اشکال نداره و صحیح هست (رساله آقای خوئی) ، ولی اگر چند جمله به فارسی خونده بشه که اتفاقا معانی بهتری هم داره، غیر قانونی هست و برخورد میشه؟ تا این حد تمامیت خواه؟
 • علی IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
  0 0
  این همه برخورد تند و قهر آمیز که در ایران با فرهنگ ایرانی می شه با هیچ دزد و قاتل وجنایتکاری نمیشود ظاهرا ایرانی بودن در ایران از بالاترین جرمهاست