فیلم | برنامه جدی قوه قضاییه برای عقد آریایی | عقد آریایی چقدر پشتوانه تاریخی دارد؟

معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت:‌ عقد آریایی شرعا و قانونی وجود ندارد؛ از این رو، هر دفتری که این اقدام در آن انجام شود، بسته می شود.

چمدان - چندسالی است که عقد آریایی به عنوان یک گزینه در خدمات محضرها در مراسم ازدواج مطرح می‌شود و در بسته‌ای که محضردار به مراجعان ارائه می‌کند در کنار سفره عقد، تزئینات اتاق  و ... قرار می‌گیرد و هزینه آن جداگانه محاسبه می‌شود. البته برخی محضرداران نیز عقد آریایی را به عنوان یک هدیه روی خدمات دیگر به زوج‌ها ارائه و برخی خانواده‌ها نیز از این مساله استقبال می‌کنند.

عقد آریایی شامل خواندن متنی به فارسی است که عاقد آن را جمله به جمله می‌خواند و عروس و داماد آن را تکرار می‌کنند و مضمون آن معمولا پیوند زناشویی و تعهد و وفاداری زوج‌ها به یکدیگر است.

عقد آریایی
متن عقد آریایی

+ در این زمینه بیشتر بخوانید: واکنش یک استاد تاریخ به عقد آریایی | سند تاریخی برای متن عقد آریایی در ایران باستان وجود ندارد

این نوع از عقد البته بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و حتما در مراسم عقد شرعی هم خوانده می‌شود، البته این مساله را هم نباید فراموش کرد که این متن فارسی با ایجاد حال و هوایی خاص و  گفته شدن جملاتی با مضمون عقد اما به فارسی که برای زوج‌ها فهم آن راحت‌تر است، بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌ است هر چند رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق چنین عقدی را غیرقانونی خوانده‌ است.

اما با وجود اینکه برگزار کنندگان مراسم عقد در محضرها از این متن به عنوان عقد آریایی یا عقد باستانی نام می‌برند و آن را به ایرانیان باستان منتسب می‌کنند، سند و منبع تاریخی آن مشخص نیست.

ذبیح اله خداییان معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به سوالی درباره خبر عقد آریایی در دفاتر ازدواج گفت: برخی دفاتر که در آنها عقد آریایی انجام می‌شد، شناسایی و با آنها برخورد شد.

وی افزود: به دلیل ماه محرم و صفر عملا اتفاقی در این خصوص رخ نداد اما به همه دفاتر اعلام کردیم که هر دفتری که اقدام به این فعالیت داشته باشد، شدیداً برخورد و بسته می شود.

معاون رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: برای شناسایی این دفاتر بازرسان نامحسوس به استان‌ها روانه شدند و اگر شاهد چنین اقدامی باشند، این دفاتر بلافاصله بسته می‌شوند.

+ در این زمینه بیشتر بخوانید: واکنش به عقد ایران باستان در ازدواج‌های کشور | عقد آریایی قانونی نیست

ویدئویی در این زمینه در زیر ببینید: 

کد خبر 247018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 3
 • علیرضا IR ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۹
  11 0
  چطور صیغه محرمیت به فارسی هم خونده بشه اشکال نداره و صحیح هست (رساله آقای خوئی) ، ولی اگر چند جمله به فارسی خونده بشه که اتفاقا معانی بهتری هم داره، غیر قانونی هست و برخورد میشه؟ تا این حد تمامیت خواه؟
 • علی IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
  11 0
  این همه برخورد تند و قهر آمیز که در ایران با فرهنگ ایرانی می شه با هیچ دزد و قاتل وجنایتکاری نمیشود ظاهرا ایرانی بودن در ایران از بالاترین جرمهاست
 • حامد IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  3 0
  ادم واقعا فکر می کنه یکسری ضد ایرانی اومدن راس امور و کاملا می خوان ریشه ایران و ایرانی بخشکونن، چه ایرادی داره هم عقد شرعی انجام بشه و هم عقد آریایی؟ واقعا این ادمها کاشکی یکم توضیح می دادن تو مغزشون چیه که یه مسئله به این سادگی خلاف قانونه؟ یعنی چی مردم حق ندارن اونجوری که دلشون می خواد که هیچ توهینی به هیچ قوم و مذهبی نیست عمل کنن تازه هرکی عقد اریایی می کنه حتما عقد شرعی می کنه منافاتش چیه؟...
 • هادی IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  3 0
  چرا مسولین وحشت دارند از خواندن عقد آریایی مگه ما با ید اجنبی پرست باشیم میخواستم بدونم ایراد جاری شدن عقد آریایی در چیست ؟
 • محمد حسین IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۳
  1 0
  ما بازماندگان کسانی هستیم که عقد اریایی کرده اند تکلیف ما چیست؟ ایا عقد اجداد ما اشتباه بوده و ما ...زاده( عذر میخوام) هستیم یا ان عقدها درست بوده و ما پاک هستیم اگر ان عقدها غلط بوده که باید کل بشریت را ...زاده بدانیم چون طبق نظر اقایان شرعی نیست هماکنون هم در تمام دنیا انجام میشود اگر درست بوده این چه برخورد دوگانه ای است