شرایط بحرانی قلعه تاریخی ایراج در روستای ۳۳ چشمه | وضعیت این قلعه تاریخی را ببینید

قلعه تاریخی ایراج در بی‌توجهی میراث فرهنگی روزهای پایانی عمرش را می‌گذراند به طوری که از این قلعه دیدنی تنها چند دیوار بیشتر باقی نمانده است.

چمدان - روستای ایراج با قدمتی بیش از چهار هزار سال در استان اصفهان واقع است. ایراج در دل کویر و در میان چندین روستای دیگر قرار دارد و دارای یک قلعه بسیار قدیمی و درخت سروی با قدمت بیش از ۶۰۰ سال است.

قلعه ایران بر فراز تپه‌ای در این روستای تاریخی قرار دارد که متاسفانه در بی‌توجهی مسئولان میراث فرهنگی به ویرانه‌ای تبدیل شده است. مصالح به کار رفته در ساخت این قلعه، خشت خام و گل است ولی تاریخ دقیقی از ساخت آن در دست نیست. با این وجود براساس گفته‌ها و نوشته‌ها این قلعه یکی از قلعه‌های متعلق به دوره اسماعیلیه در قرن چهارم هجری قمری است که در دوران قاجار بازسازی شده است. همچنین بر اساس برخی منابع، بخشی از این قلعه در سال ۱۳۲۷ در درگیری بین قوای دولتی با «رمضان‌خان باصری» آسیب دیده است.

از روستای «ایراج» در متون قرون سوم و چهارم هجری قمری با نام «ادا» و «ارابه» یاد شده است و مردم خور و بیابانک به آن «ایرا» می‌گفتند.

خانه‌های این روستا در سراشیبی اطراف قلعه بنا شده و ۳۳ چشمه در اطراف قلعه وجود دارد که از به هم پیوستن آب چشمه‌های ایراج یک جوی واحد تشکیل می‌شود. مظهر این چشمه‌ها درون خانه‌های روستا قرار دارد و هر چشمه نامش را از صاحب خانه گرفته است. این چشمه‌ها امروزه کم آب یا خشک شده‌اند.

تصاویری از وضعیت قلعه تاریخی ایراج را در زیر ببینید:

ویدئویی از روستای زیبای ایراج را در زیر ببینید:

کد خبر 247008

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =