واکنش میراث فرهنگی کرمانشاه به کشف دیوار باستانی اسرارآمیز در غرب کشور | مسیو «چریکف»  هم در سفرنامه‌اش آورده است

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه با اعلام اینکه دیوار سرپل‌ذهاب کشف جدید باستان‌شناسی نیست گفت: مقالات مختلفی نیز در این خصوص چاپ شده که در آرشیو میراث فرهنگی و دانشگاه تهران موجود است.

چمدان - لایوساینس روز گذشته در خبری بر اساس مقاله سجاد علی‌بیگی دانشجوی دوره دکترای بخش باستان‌شناسی دانشگاه تهران در ژورنال Antiquity به کشف یک دیوار تاریخی در غرب ایران اشاره کرد و نوشت: باستان‌شناسان باقیمانده‌های یک دیوار سنگی {که به دیوار چین ایران مشهور شده} را در غرب ایران یافته‌اند که حدود ۱۱۵ کیلومتر درازا دارد. این دیوار در منطقه سرپل ذهاب در استان کرمانشاه کشف شده است.

امید قادری مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه در واکنش به این کشف با بیان اینکه ۱۰ سال پیش این دیوار تاریخی شناسایی و مورد بررسی باستان‌شناسان قرار گرفته است گفت: یک باستان‌شناس به نام علی بیگی در سال ۹۴ با مجوز رسمی پژوهشکده باستان‌شناسی کشور در قالب یک قرارداد، روی ۲۵ هزار هکتار از اراضی سرپل‌ذهاب و قصرشیرین در قالب طرح گرمسیری، پژوهش‌های باستان شناسانه انجام داده است.

او با بیان اینکه نتایج اقدامات این باستان‌شناس در سال ۹۵ در گردهمایی سالانه باستان‌شناسی مطرح شد، گفت: در آن گزارش به وجود این دیوار طولانی اشاره شد و حتی تصویر روی مقاله ارائه شده در آن گردهمایی امتداد این دیوار را نشان می‌دهد.

گزارش لایوساینس از کشف دیوار اسرارآمیز باستانی در غرب ایران | چه کسی این دیوار ۲۴۰۰ ساله را ساخته است؟

مدیر کل میراث فرهنگی کرمانشاه: در کتاب‌هایی که با موضوع ارتباط ایران و عثمانی، نقشه‌هایی از وجود این دیوار به چاپ رسیده است
در سال ۱۸۵۰ مسیو «چریکف»  در سفرنامه خود به ایران به وجود این دیوار در بین سرپل‌ذهاب و قصرشیرین اشاره کرده است

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه با بیان اینکه در کتاب‌هایی که با موضوع ارتباط ایران و عثمانی به تحریر درآمده‌اند نقشه‌هایی از وجود این دیوار به چاپ رسیده است گفت: در سال ۱۸۵۰ مسیو «چریکف»  در سفرنامه خود به ایران به وجود این دیوار در بین شهرستان‌های سرپل‌ذهاب و قصرشیرین اشاره کرده و بر خلاف ادعای برخی از رسانه‌ها این کشف جدیدی نبوده است. (چریکف نماینده دولت روسیه و رئیس کمیسیون تعیین حدود مرزی ایران و عثمانی در دوران قاجار بود که برای انجام مأموریت‌هایش به استان‌های خوزستان، ‌ بوشهر، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، تهران، همدان و کردستان سفر کرد.)

امید قادری با بیان اینکه در بین باستان‌شناسان ارائه گزارشات و مقالات به صورت تدریجی یک امر کاملا مرسوم به حساب می‌آید به ایرنا گفت: به عنوان مثال حدود ۲۰ سال پیش‌ باستان‌شناسان بر روی غار «وزمه»  اسلام‌آبادغرب پژوهش کرده‌اند ولی امروز نتایج برخی از پژوهش‌ها و تحقیقات علمی خود را در مجلات مرتبط منتشر می‌کنند و این در بین باستان‌شناسان رایج است.

او ادامه داد: اینکه نتایج تحقیقات باستانشناسی «علی بیگی»  روی این دیوار تاریخی به تازگی در آخرین شماره journal Antiquity منتشر شده دلیلی بر کشف جدید باستان‌شناسی به حساب نمی‌آید و حتی خود این مجله تخصصی اعلام کرده که نتایج گزارشات علی بیگی در سال ۲۰۱۶ را چاپ کرده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه اظهار داشت: «علی بیگی»  در مقاله خود به موضوعات مختلفی از جمله اینکه این دیوار با کدام سازه‌باستانی در ارتباط بوده، وجود این دیوار در این منطقه چه معنایی می‌تواند داشته باشد و تاریخ و کارکرد آن چی بوده نیز اشاره کرده است.

باستان شناسان مطمئن نیستند که این سازه را چه کسانی ساخته‌اند و از آن برای چه هدفی استفاده می‌شد. به دلیل آسیب‌های فراوانی که در طول تاریخ چند هزارساله این اثر ارزشمند به آن واردشده، پژوهشگران حتی قادر به اعلام دقیق ابعاد عرض و ارتفاع این دیوار نیز نیستند.

مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد که این دیوار احتمالاً ۴ متر عرض و حدود ۳ متر ارتفاع داشته است.

دکترعلی بیگی با اشاره به این موضوع که ممکن است دیوار باستانی سر پل ذهاب یک مرز گذاری برای یک امپراتوری باستانی باشد، گفت: مشخص نیست که این دیوار کاربری دفاعی داشته یا تنها یک اثر نمادین به شمار می‌رود. این احتمال نیز وجود دارد که این دیوار در دوره اشکانیان و یا ساسانیان ساخته‌شده باشد، زیرا هردوی این حکومت‌ها در غرب ایران استحکامات و قلعه‌های متعددی ساخته است.

کد خبر 246997

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =