لایه‌نگاری در یکی از شاخص‌ترین تپه‌های باستانی حوزه زاگرس مرکزی

لایه‌نگاری تپه باستانی قلا، گیلان غرب استان کرمانشاه یکی از شاخص ترین تپه‌‍‌ها باستانی حوزه زاگرس مرکزی با هدف تعیین توالی فرهنگی انجام شد.

چمدان -  هوشنگ رستمی سرپرست هیئت باستان شناسی امروز «دوشنبه» با اعلام این خبر گفت: تپه باستانی قلا در مرکز شهر گیلان غرب استان کرمانشاه، یکی از شاخص ترین تپه های باستانی حوزه زاگرس مرکزی است که سال 1349 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

 او افزود: موقعیت کاملاً استراتژیک و قرار داشتن تپه یاد شده در آستانه مسیر مواصلاتی و باستانی خراسان بزرگ (بین النهرین به فلات مرکزی) در کنار تراکم بالای شواهد و بقایای فرهنگی مشهود بر سطح و پیرامون آن، گویای غنای باستانی تپه  قلا و نقش موثر آن در بستر مطالعات باستان شناسی دوران تاریخی و پیش از تاریخ غرب ایران و حوزه زاگرس مرکزی است.

این باستان‌شناس ادامه داد: نخستین فصل از کاوش های باستان شناسی تپه قلا با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با هدف لایه نگاری این تپه و تعیین توالی فرهنگی دشت گیلان غرب انجام شد.

 وی گفت:در این پروژه با توجه به عوارض فیزیکی تپه و در نظر داشتن امکان دستیابی به بیشترین لایه های باستانی، گمانه ای در جبهۀ جنوب غربی تپه تعیین حدود شده و مورد کاوش قرار گرفت.

به گفته رستمی، مبنای کار در این پروژه، شناسایی، ثبت و ضبط شواهد باستان شناختی و لایه های استقراری دوره های مختلف است.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی خاطرنشان کرد: مضاف بر این به منظور دستیابی به قطعیت هر چه بیشتر و تامین غایی اهداف این فصل، نمونه های لازم جهت انجام مطالعات آزمایشگاهی و گاهنگاری مطلق نیز برداشت خواهد شد.

او با بیان اینکه تا کنون شواهد مهمی از دوران ساسانی و اشکانی بدست آمده ابراز امیدواری کرد در ادامه کاوش به سوالات مهمی که پاسخ به آنها دغدغه آغاز این پروژه بوده پاسخ داده شود.

کد خبر 246963

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =