شناسایی ۲۹ محوطه تاریخی در مسیر طرح پایدار آبرسانی شهرهای آذربایجان غربی

۲۹ محوطه تاریخی در مسیر طرح پایدار آبرسانی شهرهای نقده، محمدیار، اشنویه و نالوس آذربایجان غربی شناسایی شد که از این تعداد ۷ محوطه وجود دارد که باید در طرح آبرسانی به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد تا با تعیین حریم یا تغییر مسیر کانال آب، دچار آسیب نشوند.

چمدان -  نرگس احمدی سرپرست هیئت باستان شناسی  با اعلام این خبر گفت : در پی استعلام شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی  در خصوص شناسایی محوطه های باستانی موجود در مسیر «طرح پایدار آبرسانی شهرهای نقده، محمدیار، اشنویه و نالوس» با هدف تامین، تصفیه و انتقال آب شهرهای یاد شده  و ۵۹ روستا، بررسی باستان شناسی این مسیر ۶۲ کیلومتری، انجام شد.

او با بیان اینکه فعالیت های میدانی بررسی باستان شناسی «مسیر کانال آب شهر های اشنویه، نالوس، نقده و محمدیار»،   به اتمام رسیده است، اظهار کرد: مسیر کانال از سد اشنویه (چپر آباد) آغاز شده و به تصفیه خانه ای در مجاورت شهر نالوس می رسدو از آنجا نیز از یک طرف به سمت ایستگاه پمپاژ  و شهر اشنویه و از طرف دیگر به سمت شهر نقده و محمدیار حرکت می کند.

احمدی اظهار داشت: به صورت کلی مسیر مشخص شده کانال آب، در امتداد جاده های اصلی آسفالته و دقیقا از کنار آنها و از میان باغ های کشاورزی، زمین های زراعی و روستاها عبور می کند  اما در چند نقطه، جهت ایجاد مخازن از جاده های اصلی خارج شده و از میان زمین هایی زراعی طی مسیر می نماید.

این باستان شناس گفت: بررسی های باستان شناسی این مسیر در دو سطح؛ محدوده یک و نیم کیلومتر  و محدوده ۲۰۰ متری از هر طرف، انجام گرفت،  بنابراین ابتدا محوطه های موجود در محدوده طرح، مورد شناسایی قرار گرفته سپس وضعیت آنها نسبت به مسیر کانال آب، ارزیابی شد.

او افزود: در بررسی های میدانی این مسیر ۶۲ کیلومتری، ۲۹ محوطه مورد شناسایی قرار گرفت که تقریبا همه آنها به جز دو  مورد در فهرست آثار ثبتی شهرستان، قرار دارند، همچنین توالی فرهنگی محوطه شناسایی شده از دوران پیش از تاریخ تا دوره اسلامی را در بر می گیرد.

احمدی با بیان اینکه این پروژه با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد گفت :در محدوده یک و نیم کیلومتری از هر طرف تعداد ۲۲ محوطه مورد شناسایی قرار گرفت که متاسفانه تقریبا  در همگی آنها تجاوز به عرصه و حریم  صورت گرفته است.

او در پایان اظهار کرد : این مسیر کانال کشی، آسیبی به این۲۲ محوطه وارد نمی کند اما در محدوده ۲۰۰ متری حریم کانال، ۷محوطه وجود دارد که باید در طرح آبرسانی به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد تا با تعیین حریم یا تغییر مسیر کانال آب، این محوطه ها دچار آسیب نشوند.

کد خبر 246929

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =