تهیه پرونده ۶ اثر منقول ایلام برای ثبت در فهرست آثار ملی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام از تهیه و ارسال پرونده ۶ اثر منقول برای ثبت در فهرست آثار ملی خبر داد .

چمدان - عبدالمالک شنبه‌زاده با اعلام این خبر گفت: این آثار شامل شش اثر گچ‌بری به دست آمده از کاوش‌های شهر تاریخی سیمره (دره شهر) است که پرونده آنها برای ثبت در فهرست آثار ملی، تهیه و به وزارت میراث فرهنگی نیز ارسال شده است.

او افزود: این گچ‌بری‌ها شامل نقوش گیاهی و گچبری دیواری سطح دیوارها و قوس‌های ورودی بنای موسوم به مسجد شهر تاریخی سیمره به صورت قاب‌بندی‌های مربع و مثلثی مربوط به اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی است که بسیار ارزشمند و نفیس هستند.

او با بیان اینکه ثبت آثار منقول در فهرست آثار ملی یکی از رویکردهای ارزشمند وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است، اضافه کرد: ثبت این آثار نقش مهمی در افزایش حفاظت فیزیکی و فنی آنها خواهد داشت.

شنبه‌زاده عنوان کرد: تاکنون ۱۰ فصل کاوش در شهر تاریخی سیمره انجام شده است که طی کاوش‌های صورت گرفته در این شهر تاریخی تعدادی گچبری در مکان منسوب به مسجد این شهر تاریخی کشف شد که بسیاری از آنها نفیس، ارزشمند و منحصربه‌فرد هستند.

او ادامه داد: در راستای طرح سامان‌دهی و تهیه شناسنامه ثبتی اموال منقول تاریخی، یک هزار قطعه گچبری شهر تاریخی سیمره سامان‌دهی و شناسنامه اموال برای آنها صادر شده است.

شنبه‌زاده گفت: وجود شهرهای تاریخی، قلعه‌ها، تپه‌های باستانی، سنگ نوشته‌ها، کاخ‌ها، آتشکده‌ها و تنگه‌های تاریخی در استان ایلام از تاریخ و تمدن دیرپای این سرزمین حکایت می‌کند.

کد خبر 246921

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =