فهرست گران‌ترین و ارزان‌ترین کشورهای دنیا برای زندگی در سال ۲۰۱۹ | جایگاه ایران و مقایسه قدرت خرید ایرانی‌ها با کشورهای دنیا

سایت آماری و غیردولتی numbeo  فهرستی از گران‌ترین کشورهای جهان برای زندگی را منتشر کرده است. این آمار بر اساس اطلاعات سال ۲۰۱۹ تهیه شده‌ است.

چمدان - ترجمه: آیسان زرفام: شاخص‌های در نظر گرفته شده در این فهرست در مقایسه با شهر نیویورک است، به این  معنی که برای شهر نیویورک عدد ۱۰۰ در نظر گرفته شده‌ است و برای مثال اگر شاخص اجاره (rent) در شهری ۱۲۰ است نشان می‌دهد که به طور متوسط ​​در آن شهر اجاره خانه  ۲۰ درصد گرانتر از شهر نیویورک است یا اگر شهری شاخص اجاره ۷۰ را داشته باشد به طور متوسط ​​در آن شهر اجاره ۳۰ درصد ارزان‌تر از نیویورک است.

در شاخص هزینه زندگی (Cost of Living Index) قیمت کالاهای مصرفی از جمله مواد غذایی، رستوران‌ها ، حمل و نقل و خدمات شهری در نظر گرفته‌شده‌ است و رتبه بندی کشورها بر اساس این شاخص انجام شده‌است.

شاخص‌های بعدی این جدول قیمت مواد غذایی (Groceries Index)، قیمت غذا و نوشیدنی رستوران‌ها (Restaurants Index) و آخرین شاخص قدرت خرید محلی (Local Purchasing Power) است.

در این جدول جزایر کیمن که جزئی از قلمرو حکومتی بریتانیاست با عدد ۱۴۱ در جایگاه گران‌ترین کشور دنیا قرار گرفته‌ است و رتبه دوم را هم جزایر برمودا جزئی از قلمرو بریتانیا در اختیار دارد. بر اساس این جدول ارزان‌ترین کشور دنیا پاکستان با عدد ۱۸ برای شاخص هزینه‌های زندگی است.

بیشترین قدرت خرید هم متعلق به جزایر کیمن با عدد ۱۳۷.۸۸ است در حالی که کمترین قدرت خرید به کوبا و ونزوئلا با عدد ۲.۶ و ۲.۷ تعلق دارد.

گران‌ترین کشورهای دنیا | جدول ۱

گران‌ترین کشورهای دنیا | جدول ۲

گران‌ترین کشورهای دنیا  جدول | ۳

ارزانترین کشورها

سایت بررسی جمعیت جهان هم در مطلب دیگری باز هم با شاخص قرار دادن نیویورک ارزان‌ترین کشورها برای زندگی را طبقه بندی کرده است، در این طبقه‌بندی علاوه بر شاخص‌های هزینه‌های زندگی، اجاره خانه، مواد غذایی و قیمت مواد مصرفی، شاخص قدرت خرید مردم بومی را هم در نظر گرفته‌ شده بنابراین برخی کشورها با وجود داشتن هزینه زندگی بالاتر از دیگر کشورها مانند عربستان، به خاطر داشتن قدرت خرید محلی بالا در این فهرست قرار دارند. ارزانترین کشور دنیا در این طبقه بندی پاکستان است که هزینه‌های زندگی در آن ۱۸ درصد نیویورک برآورد می‌شود.

ارزان‌ترین کشورهای دنیا

جایگاه ایران

ایران با داشتن عدد ۴۱.۳۰ در شاخص هزینه‌های زندگی در جایگاه هشتاد و سومین کشور گران دنیا قرار دارد به این معنا که هزینه‌های زندگی در ایران ۵۸.۷ درصد از نیویورک ارزانتر است اما قدرت خرید مردم در ایران بر اساس این شاخص ۲۵.۹۵ درصد مردم نیویورک است همین مساله باعث شده ایران با داشتن هزینه‌های زندگی کمتر از عربستان و آفریقای جنوبی در فهرست ارزانترین کشورها نباشد. پیش از ایران، مجارستان و پس از ایران چین جای گرفته‌اند که هر دو در قدرت خرید مردم اعداد بهتری دارند.

در آسیا هم ایران از نظر شاخص هزینه زندگی در رتبه ۲۱، پس از برونئی و پیش از چین قرار دارد. گرانترین کشور آسیا ژاپن است.

گران‌ترین کشورهای آسیا

کد خبر 246888

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =