کشف ردپای انسان‌های اولیه در ۷۰ هزار سال گذشته البرز | واکنش باستان شناسان را ببینید

باستان‌شناسان موفق شدند غاری را در روستای سرهه شهرستان ساوجبلاغ استان البرز کشف کنند که بقایای ارزشمند از استقرار انسان در حدود ۷۰ هزار سال پیش در این منطقه را نشان می‌دهد.

چمدان - سرپرست هیأت کاوشگر پژوهشکده باستان شناسی و پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور با بیان این مطلب افزود گفت: پناهگاه صخره‌ای سرهه دارای داده‌های بسیار غنی از دوره پارینه سنگی میانی است که یک بازه زمانی ۵۰ هزار سال تا ۴۰۰ هزار سال را در برمی‌گیرد.

الهام قصیدیان افزود: داده‌های کشف شده که بیشتر دست افزارهای سنگی هستند، قدمت استقرار در این پناهگاه را در دوره پارینه سنگی میانی نشان می‌دهد.

این باستان شناس ادامه داد: آثار کشف شده در غار سرهه نیازمند آزمایش‌ دقیق سال‌یابی و سن سنجی و تحلیل دقیق‌تر دست‌افزار سنگی است که به زودی انجام می شود.

قصیدیان گفت: برای اساس یافته‌های کاوش پناهگاه صخره‌ای سرهه، می‌توان گفت برای نخستین بار است که ما آثاری از دوره پارینه سنگی میانی در این منطقه از البرز میانی به دست آورده‌ایم.

سرپرست هیأت اعزامی پژوهشکده باستان شناسی و پژوهشگاه میراث فرهنگی گفت: ارتفاع محوطه کشف شده از سطح دریا حدود ۲ هزار متر است که به احتمال مربوط به دوره‌های میان یخچالی است و حدس بر آن است که زمان استقرار انسان‌ها، حداقل به ۱۲۵ هزار سال پیش برگردد که قدیمی‌ترین استقرار شناخته‌شده‌ منطقه در استان البرز است.

قصیدیان افزود: از این گونه استقرارها در کشور به ندرت در زاگرس، غارهای بیستون استان کرمانشاه و استان لرستان وجود داشت اما در منطقه دامنه جنوبی کوهستان البرز برای نخستین بار است که ما توانسته‌ایم به این شواهد دست پیدا کنیم.

ویدئویی در این زمینه در زیر ببینید:

سامان حیدری گوران استاد دانشگاه و پژوهشگر میراث فرهنگی نیز گفت: در زمان حاضر عمق کاوش در این محوطه به ۱۸۰ سانتی‌متر رسیده و در فصول بعد نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه ابزارهای به دست آمده در غار سرهه استان البرز شامل مصنوعات سنگی، استخوان و زغال بوده که این سبک از ابزار سازی از ۱۲۵ هزار سال پیش رایج بوده است به ایرنا گفت: اگر بتوان از نمونه‌های زغال و استخوان با آزمایش‌های تخصصی گاهنگاری کرد این احتمال وجود دارد که تاریخ گذاری سرهه به ۷۵ هزار سال پیش یا حتی ۱۲۵ هزار سال پیش نیز برسد.

وی هدف از این کاوش را دسترسی به پیشینه زندگی انسان های اولیه در روستای سرهه و یافتن چگونگی نقش منطقه البرز میانی در موضوع تطور بیان کرد.

علیرضا دهقان مهرجودی معاون اداره کل میراث فرهنگی البرز نیز در این زمینه گفت: کاوش محوطه سرهه توسط یک گروه ایرانی به صورت مشترک با کشور آلمان انجام می‌شود و موزه ناندرتال آلمان تمام هزینه‌های این کاوش را متقبل شده است.

وی افزود: این کاوش نشان می دهد که ردپای انسان‌های اولیه در ۷۰ هزار سال گذشته در البرز وجود داشته که دوره قطعی آن پس از اعلام آزمایشگاه موزه ناندرتال آلمان مشخص خواهد شد. 

کد خبر 246880

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =