یک فرانسوی ایرانی‌تبار برنده نوبل توسعه پایدار شد | قانونی که با تلاش آرش درمبخش برای رستوران‌ها تصویب شد

آرش درمبخش حقوقدان فرانسوی ایرانی‌تبار برنده جایزه محیط زیستی گوتنبرگ سوئد شد، جایزه‌ای که از آن با عنوان «نوبل توسعه پایدار» نام برده می‌شود.

چمدان - یورونیوز به نقل از روزنامه فیگارو نوشت: آرش درمبخش این جایزه را به دلیل تلاش‌هایش در جهت مبارزه با هدر رفتن مواد غذایی و تصویب قوانین ضد اسراف به خود اختصاص داده است.

وی پیشتر کتابی با عنوان «مانیفست علیه هدر رفتن مواد غذایی» منتشر کرده بود. این کتاب جایزه ادگار فور برای بهترین کتاب سیاسی سال را برای او به همراه آورده بود.

درمبخش قبل‌تر در مصاحبه‌ای به خبرگزاری فرانسه گفته بود به هنگام تحصیل در دانشگاه نانتر در دوران دانشجویی گرسنگی را تجربه کرده و می‌داند مواد غذایی هدررفته تا چه میزان می‌تواند به کمک نیازمندان بیاید.

آرش درمبخش که اکنون ۴۰ سال دارد در کودکی به همراه خانواده خود از ایران به فرانسه مهاجرت کرد.

این حقوقدان فرانسوی ایرانی‌تبار از اعضای حزب راست موسوم به «جمهوریخواهان» است و عضو انجمن شهر کوربووا در حومه غربی پاریس به شمار می‌رود. قانونی در سال ۲۰۱۶ در فرانسه در نتیجه تلاش‌های او به تصویب رسید که به موجب آن، سوپرمارکت‌ها و رستوران‌هایی که بالاتر از ۴۰۰ متر مربع مساحت دارند مجاز به دور ریختن مواد غذایی قابل مصرف نیستند.

جایزه توسعه پایدار گوتنبرگ موسوم به WinWin معادل یک میلیون کرون سوئد (۹۴ هزار یورو) ارزش دارد و از سال ۲۰۰۰ به برندگان اهدا می‌شود.

کوفی عنان دبیر کل اسبق سازمان ملل و ال گور معاون اول پیشین رئیس جمهور آمریکا از برندگان قبلی این جایزه بوده‌اند.

قرار است این جایزه ۳۱ اکتبر به درمبخش اهداء شود.

کد خبر 246853

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =