واکنش میراث فرهنگی یزد به اعتراض هنرمندان درباره تخریب یک بنای تاریخی | خانه‌های قدیمی یزد گران شده‌اند ؛ کسی آب به آنها نمی‌بندد

اهمال کاری در شستن دیگ‌های غذا در کنار یک خانه تاریخی حاشیه ساز شده است.

چمدان - جمعی از چهره‌های سینمایی کشور روز گذشته با انتشار مطالبی در صفحه‌های شخصی خود نسبت به آب بستن بنایی تاریخی در منطقه ابرندآباد یزد اعتراض کردند.

نرگس آبیار کارگردان سینما که متولد این منطقه است با انتشار تصاویری به وضعیت بافت تاریخی بخش شاهدیه یزد و ابرندآباد اعتراض کرده و خواستار پاسخگویی میراث فرهنگی یزد شده بود. این کارگردان سینما پیش از این نیز به وضعیت بافت تاریخی این شهر انتقاد کرده بود.

این بار انتشار تصاویری از رفتن آب پای یک خانه تاریخی منشاء اعتراض هنرمندان بوده است.

پیگیری‌های چمدان نشان می‌دهد که این تصاویر که رفتن آب به نزدیکی یک خانه تاریخی را نشان می‌دهد به دلیل شستن دیگ‌های غذا بوده و یگان حفاظت میراث فرهنگی به متولیان این اتفاق هشدار داده است. همچنین مسیر ورود آب به نزدیکی خانه نیز مسدود شده است.

پرویز پرستویی، الناز شاکردوست و نرگس آبیار تاکنون با استناد به این عکس‌ها نسبت به آب بستن به بناهای تاریخی معترض شده‌اند. اتفاقی که نشان می دهد حساسیت عمومی نسبت به میراث فرهنگی و بافت‌های تاریخی بیشتر شده است. 

سید مصطفی فاطمی مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد نیز درباره این اتفاق گفته است: شهر شاهدیه مجاور شهر یزد واقع‌شده و آثار داخل آن ثبت ملی نشده است. این بنا که توسط این کارگردان سینما مطرح‌ شده واجد ارزش ثبت نیست و تنها در محوطه این بنا توسط اهالی یک دیگ شسته شده بود و آب دیگ را داخل باغچه ریخته بودند که مأموران یگان حفاظت به‌ سرعت متوجه شدند و از آن‌ها درخواست کردند در این محل شست‌وشو انجام ندهند و مقداری خاک نیز بر روی آن ریختند.

او با اشاره به مطرح شدن این موضوع که عده‌ای نیمه‌شب آب زیرخانه‌ها می‌اندازند و خانه خودبه‌خود خراب می‌شود، گفت: قیمت خانه‌ها در شهر یزد با توجه به این‌ که ثبت جهانی شده افزایش پیدا کرده است و مردم بیشتر تمایل به حفظ خانه‌های خود دارند تا این که بخواهند آن‌ها را تخریب کنند.

به گزارش چمدان، حساسیت بازیگران و کارگردان‌های سینما روی تخریب بناهای تاریخی و انتشار اعتراضیه‌ها در حالی اتفاق می‌افتد که پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی در سال‌ها اخیر یکی از عوامل تخریب و تعرض به بناهای تاریخی بوده است. 

کد خبر 246785

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =