اعتراض شدید نرگس آبیار، پرویز پرستویی و الناز شاکردوست به تخریب بافت تاریخی در یزد | میراث یزد پاسخگو باشد

سه تن از اهالی سینما از ویرانی بافت تاریخی شهر یزد انتقاد کرده و مسئولان شهری و میراث فرهنگی را بابت سکوت در مقابل این ویرانی مسئول دانستند.

چمدان - نرگس آبیار در اعتراض به تخریب یک خانه قدیمی در بافت تاریخی یزد نوشت: هنوز هم‌ بعد از اینکه شهر یزد به عنوان یک میراث جهانی در یونسکو ثبت شد، شاهد ویران شدن بافت تاریخی در این شهر و شهرهای دیگر استان یزد هستیم و ظاهرا میراث فرهنگی زورش به ویرانگران نمی‌رسد.

به تازگی در شهر شاهدیه یزد و روستای ابرندآباد که قدمتی بیش از هزار سال (دوران ساسانیان) دارد، خانه تاریخی دیگری خراب شده است. این خانه‌ها به پارکینگ و سرویس بهداشتی تبدیل می‌شوند و یا بخشی از خیابان‌های پهنی که شهرداری شاهدیه آرزوی آن را دارد.

بیشتر تپه‌های باستانی بخش ابرندآباد خاکبرداری و نابود شده است. به تازگی یکی از آنها به پارک بانوان تبدیل شده است.

روش جدید آن است که ویرانگران نیمه شب آب زیر خانه‌ها می‌اندازند و خانه خود به خود خراب می‌شود. بارها تأکید کرده‌ام که بافت تاریخی در این روستا در حال نابودی است و متأسفانه کسی توجه نکرده است.

نرگس آبیار: عکس شماره دو متعلق به خانه‌ای است که آب زیر آن انداخته‌اند و عکس‌های دیگر متعلق به خانه‌ای در مجاورت آن که اگر میراث فرهنگی به داد آن نرسد تخریب می‌شوند

نرگس آبیار نوشته است: عکس شماره دو متعلق به خانه‌ای است که خراب شده و آب زیر آن انداخته‌اند و عکس‌های دیگر متعلق به خانه‌ای در مجاورت آن که اگر میراث فرهنگی به داد آن نرسد، تبدیل به خیابانی صاف می‌شود و یا پارکینگ برای ماشین‌ها و سرویس بهداشتی برای آدم‌ها.

بخشی از ابرندآباد در فیلم سینمایی نفس به عنوان لوکیشن استفاده شده است. به زودی عکس‌های دیگری از این ویرانگری فرهنگی و سکوت شهرداری و میراث فرهنگی منتشر می‌شود.

کارگردان سینمای کشورمان با انتشار تصاویر دیگری که در زیر می‌بینید نوشته است: خانه‌ای باقی مانده از بافت تاریخی روستای ابرندآباد که ویرانگران فرهنگ و تاریخ و سنت، روز گذشته در پی آن آب انداخته‌اند تا یکی دیگر از خانه‌های قدیمی فرو بریزد و شهرداری شاهدیه در سکوت نظاره کند و چندی بعد بنای بی‌هویتی در آن ساخته شود.

الناز شاکردوست بازیگر آخرین فیلم نرگس آبیار نیز در واکنش به ویرانی بافت تاریخی شهر یزد در اینستاگرام نوشت: «شهرداری یزد و میراث فرهنگی بابت سکوتشان در برابر این ویرانی فرهنگی باید به ملت و تاریخ ایران جوابگو باشند.»

اعتراض الناز شاکردوست به تخریب بافت تاریخی یزد

پرویز پرستویی نیز با انتشار تصاویر و مطلبی که نرگس آبیار منتشر کرده به این موضوع واکنش نشان داده است.

واکنش میراث فرهنگی یزد به این اعتراضات را اینجا بخوانید.

کد خبر 246773

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • حامد IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
    1 0
    بعضی ها دراین مملکت مسئولیتها و پست هایی را می گیرند که برایشان هم نان دارد هم آب دارد و هم البته حساب بانکی شان پرمی شود و اینکه به چه صورت و به چه نحوی قراراست این حساب بانکی برایشان درصندلی و پستی که می گیرند پرشود برایشان مهم نیست فقط باید پربشود .اینگونه افراد درجای جای ایران زیاد هستند . هدفشان بخوربخوراست و بس و بعد ازچند سال ازمسئولیت فرزندانشان یا درآمریکا هستند یا درکانادا . این خرابی ها و ویرانگری ها حکایت اینجورافراد هست . افرادی که مشخص هست که چکاره هستند . آقای پرستویی خانم شاکردوست و امثال شما . شما دراین مملکت زندگی می کنید . همه چی درهم و برهم . افراد فقط دنبال پرکردن حساب بانکی و جیب خود . مطمئنا این خراب کردن ها برای افرادی که پشت آن هستند نفع مالی دارد . اصلا این افراد را گمارده اند تا به اهداف مالی شان دست پیدا کنند . اینها را پخش کنید تا همگان بدانند که چقدربعضی افراد دراین مملکت کثیف و لجن هستند . پخش کنید تا افراد بی شرف هویت شان مشخص گردد . هرچند که هروقت مشخص می شود خبرشان درآمریکا و کانادا به گوش می رسد . ایران به یک کشورمحل دزدی و خرابی و اختلاس تبدیل شده