وضعیت تلخ خانه باغ ملک | محل اقامت شاهزادگان قجری را زباله‌دان کرده‌اند

خانه باغ ملک یکی از آثار به جا مانده تاریخی در ری است. این خانه قاجاری که سبک زندگی شاهزادگان آن روزگار را به نمایش می‌گذارد در اثر بی‌توجهی رو به تخریب است.

چمدان - خانه و باغ «ملک» یکی از آثار تاریخی شهرری است. این خانه قاجاری که این روزها به یک خانه باغ ویران تبدیل شده است روزگاری محل اقامت خاندان و شاهزادگان قجری بود که برای زیارت صحن و سرای حضرت عبدالعظیم(ع) به شهرری می‌آمدند.

نمای خانه و باغ ملک به گونه‌ای است که درختان کاج بخشی از نمای نیمه تخریب شده ساختمان مخروبه را پوشانده است اما همچنان ستون‌های این ساختمان مخروبه از لابه‌لای شاخ و برگ درخت‌ها نمایان است.

حاج حسین ملک یکی از بزرگ‌ترین واقفان آستان قدس رضوی است. مرحوم ملک سه یادگار در تهران دارد. خانه - باغ گلابدره که در کنار بوستان نفس قرار دارد و هنوز سالم و استوار است اما در فهرست آثار ملی کشور ثبت نشده و از اختیار خاندان ملک خارج شده است. دیگری خانه بازار بین‌الحرمین است که روزگاری خانه مرحوم ملک بوده و موزه و کتابخانه ملک در همین محل قرار داشت. این ملک با وجود برخی نواقص، مجموعا از وضعیت خوبی برخوردار و در فهرست آثار ملی کشور نیز ثبت است.

یادگار سوم خانه - باغ ملک در شهرری است که به قصر ملک نیز معروف است. این بنا توسط میرزا حسین خان از معماران بنام خراسانی به سفارش حاج حسین ملک ساخته شد و در گذشته در طبقه اول آن مجالس روضه خوانی در ایام مختلف سال برگزار می‌شد و ناصرالدین شاه یکی از سفرهای فرنگ خود را از همین محل آغاز کرد.

 در دی‌ماه سال ۱۳۴۸ حاج حسین ملک این قصر را به اداره آموزش و پرورش وقت اهدا می‌کند تا در آن چند باب دبستان و دبیرستان احداث شود. قسمت اصلی قصر و بخشی از فضای مشجر آن باقی می‌ماند و بقیه فضاها تبدیل به مدرسه می‌شود.

این بنا بعد از انقلاب توسط بنیاد مستضعفان مصادره و در ۱ مهرماه سال ۱۳۸۲ به شماره ۱۰۴۰۷ در فهرست آثار ملی کشور ثبت می‌شود.

متاسفانه با وجود ثبت این بنا در فهرست آثار ملی، هر روز وضعیت آن بدتر از دیروز شده است.

تصاویر و ویدئویی از وضعیت این بنای تاریخی را در زیر ببینید.

ویدئوی زیر نیز وضعیت این بنا را نشان می‌دهد:

ویدئو: مهر

کد خبر 246728

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =