هشدار حجت نظری درباره وضعیت خانه - باغ ملک | قصر تاریخی «ملک» یک قدم تا نابودی | اینجا محل اقامت شاهزادگان قجری بوده است

یک عضو شورای شهر تهران در خصوص یکی از بناهای تاریخی تهران هشدار داد و درخواست کرد شهرداری و وزارت میراث فرهنگی با همکاری بنیاد مستضعفان این ملک را ساماندهی کنند.

چمدان - خانه و باغ «ملک» یکی از آثار تاریخی شهرری است. این خانه قاجاری که این روزها به یک خانه باغ ویران تبدیل شده است روزگاری محل اقامت خاندان و شاهزادگان قجری بود که برای زیارت صحن و سرای حضرت عبدالعظیم(ع) به شهرری می‌آمدند.

نمای خانه و باغ ملک به گونه‌ای است که درختان کاج بخشی از نمای نیمه تخریب شده ساختمان مخروبه را پوشانده است اما همچنان ستون‌های این ساختمان مخروبه از لابه‌لای شاخ و برگ درخت‌ها نمایان است.

حجت نظری در جلسه علنی روز یکشنبه ۲۱ مهر ماه شورای شهر تهران درباره وضعیت این بنای تاریخی هشدار داد و گفت: حاج حسین ملک یکی از بزرگ‌ترین واقفان آستان قدس رضوی است که موقوفات فراوان این فرهیخته ارجمند در حوزه فرهنگ و هنر باعث شده که یک مجموعه فاخر تحت عنوان موزه ملک در تهران شکل گرفته که باعث حفظ بخشی از میراث فرهنگی و هنری ایران شده است.

نظری افزود: مرحوم ملک سه یادگار در تهران دارد. خانه - باغ گلابدره که در کنار بوستان نفس قرار دارد و هنوز سالم و استوار است اما در فهرست آثار ملی کشور ثبت نشده و از اختیار خاندان ملک خارج شده است. دیگری خانه بازار بین‌الحرمین است که روزگاری خانه مرحوم ملک بوده و موزه و کتابخانه ملک در همین محل قرار داشت.  این ملک با وجود برخی نواقص، مجموعا از وضعیت خوبی برخوردار و در فهرست آثار ملی کشور نیز ثبت است.

وی ادامه داد: یادگار سوم خانه - باغ ملک در شهرری است که به قصر ملک نیز معروف است. این بنا توسط میرزا حسین خان از معماران بنام خراسانی به سفارش حاج حسین ملک ساخته شد و در گذشته در طبقه اول آن مجالس روضه خوانی در ایام مختلف سال برگزار می‌شد و ناصرالدین شاه یکی از سفرهای فرنگ خود را از همین محل آغاز کرد.

به گفته وی، در دی‌ماه سال ۱۳۴۸ حاج حسین ملک این قصر را به اداره آموزش و پرورش وقت اهدا می‌کند تا در آن چند باب دبستان و دبیرستان احداث شود. قسمت اصلی قصر و بخشی از فضای مشجر آن باقی می‌ماند و بقیه فضاها تبدیل به مدرسه می‌شود. این بنا بعد از انقلاب توسط بنیاد مستضعفان مصادره و در ۱ مهرماه سال ۱۳۸۲ به شماره ۱۰۴۰۷ در فهرست آثار ملی کشور ثبت می‌شود.

نظری تاکید کرد: متاسفانه با وجود ثبت این بنا در فهرست آثار ملی، هر روز وضعیت آن بدتر از دیروز شده است.

وی ادامه داد: حال با توجه به وضعیت نامناسب این اثر تاریخی و احتمال تخریب بیشتر این بنای فاخر توسط باران‌های پاییزی، ضروری است شهرداری تهران در تعامل با بنیاد مستضعفان و همچنین وزارت میراث فرهنگی این اثر که هم واجد ارزش تاریخی است و هم ارزش محیط‌زیستی دارد را تملک کرده و به فضای‌های عمومی شهر اضافه کند. فضایی فرهنگی که درخور شان حاج حسین ملک و مردم شهرری باشد و همه شهروندان بتوانند از آن بهره‌مند شوند.

کد خبر 246689

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =