چغا گاوانه؛ میراثی در میان یک شهر | تصاویر وضعیت پرحاشیه اثر مهم تاریخی اسلام آباد غرب | شهرداری اینگونه به جنگ تاریخ رفته است

تپه چغا گاوانه مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و در داخل اسلام‌آباد غرب واقع شده است. این تپه باستانی در خطر احداث پل روگذر توسط شهرداری است.

 چمدان - تپه چغاگاوانه که در میان شهر اسلام آباد غرب قرار دارد به تازگی هدف شهرداری این شهر برای احداث پل رو گذر شده است. پلی که سید محمد بهشتی رئیس سابق پژوهشگاه میراث فرهنگی احداث آن را حرکت بر مدار نادانی توصیف کرده است. این تپه باستانی مهم که در آن الواحی به خط میخی نیز کشف هم اکنون نیز وضعیت مناسبی ندارد. با این وجود شهرداری اسلام آباد غرب درصدد است که پروژه خود را اجرا و این تپه باستانی را نابود کند. 

تاکنون اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه در سه نامه مکرراً در خصوص رعایت ضوابط برای فعالیت مذکور در کنار این اثر تاریخی که یکی از سایت‌های مهم تاریخی در کشور و با قدمت بیش از چهل قرن است و در سال ۱۳۴۸ با شماره ۸۳۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده تذکر داده است.

میراث فرهنگی تاکنون مخالفت قطعی خود را این پروژه شهری نشان داده است، با این وجود تلاش‌ها شهرداری برای پیشبرد اهداف خود ادامه دارد. 

تصاویری از آخرین وضعیت این تپه باستانی را در ادامه ببینید:

تصاویر: ایرنا

کد خبر 246678

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۱
    0 0
    ایا واقعاً شهردار وشورای شهر نگران ترافیک شهر هستند.ایا واقعا بجز لجاجت با مردم وميراث فرهنگی چیز دیگری بجز حیف وميل یک بودجه برای کاری بیهوده هدف دیگری دارند. مگر اسلام آباد چند خیابان دارد که شما پل روگذر در وسط ان میخواهید علم کنید. از تاریخچه منوریل کرمانشاه که زیبا ترین بلوار طاق بستان را نابود کرد درس بگیرید.