تصاویر انتقال آخرین تابوت باستانی در خوزستان | پایان فصل کاوش در جوبجی

معاون میراث‌فرهنگی خوزستان گفت: با انتقال آخرین تابوت به‌دست‌آمده از پنجمین فصل کاوش در محوطه باستانی جوبجی رامهرمز، پرونده این فصل از کاوش میدانی محوطه بسته شد.

چمدان -  احمدرضا حسینی‌بروجنی گفت: آخرین تابوت حاصل از عملیات کاوش و نجات‌بخشی سال ۹۷ در محوطه تاریخی جوبجی رامهرمز پس از مرمت اولیه و حفاظت توسط کارگروه اشیای تاریخی زیر نظر معاونت میراث‌فرهنگی خوزستان و با نظارت کارشناس اموال تاریخی و تیمی زبده با حضور کارشناسان ارشد باستان‌شناس و مرمت اشیای تاریخی به محل امن انتقال یافت.
او با اشاره به مراحل استحکام‌بخشی و انتقال این تابوت تصریح کرد: طی هفت روز کار سخت و طاقت‌فرسا، در ابتدا بقایای انسانی درون تابوت با دقت و ظرافت خاص تثبیت نهایی شد و سپس با جداسازی مرحله‌به‌مرحله تابوت از بستر خاک، نسبت به استحکام‌بخشی آن اقدام شد.

معاون میراث‌فرهنگی خوزستان اظهار کرد: پس از بانداژ و مفتول‌کشی این اثر ارزشمند، عملیات بلوک و تثبیت قسمت زیرین تابوت به اتمام رسید و به‌منظور طی مراحل نهایی نجات‌بخشی و مرمت به محل امنی انتقال داده شد.

او از راه‌اندازی موزه باستان‌شناسی رامهرمز در عمارت تاریخی صمیمی این شهر در آینده‌ای نزدیک خبر داد و افزود: بر اساس پیش‌بینی کارشناس امور موزه‌های استان، موزه تاریخی رامهرمز در طبقه بالاییِ کوشک میانی عمارت طراحی خواهد شد و طبقه زیرین عمارت به سایت اداری و پژوهشی و بزرگ‌ترین آزمایشگاه مرمت اشیای تاریخی فرهنگی شرق خوزستان تبدیل خواهد شد.

حسینی‌بروجنی خاطرنشان کرد: با نظر مساعد مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، یکی از پنج مخزن امن و استاندارد اشیای تاریخی استان قرار است در شهرستان تاریخی رامهرمز ساخته شود.

او   تصریح کرد: با پایان انتقال آخرین تابوت حاصل از کاوش و نجات‌بخشی جوبجی، پرونده این فصل از کاوش میدانی محوطه باستانی بسته شد و با تأمین اعتبار، ادامه عملیات کاوش و نجات‌بخشی به‌زودی از سر گرفته می‌شود.

فصل پنجم عملیات کاوش و نجات‌بخشی در محوطه باستانی جوبجی رامهرمز، پاییز سال ۱۳۹۷ به همت پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری آغاز و طی این کاوش‌ها در تیر سال جاری سه عدد تابوت سفالی در این منطقه کشف شد.

کد خبر 246675

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =