تیموری: پر کردن خلا ژئوتوریسم در صنعت گردشگری | دنبال تخصصی کردن بخش‌های گردشگری هستیم

معاون گردشگری کشور گفت: به موضوع ژئوتوریسم و پر کردن خلا آن در صنعت گردشگری توجه خواهد شد.

چمدان : ولی تیموری در سمینار ژئوپارک‌ها در ایران، در محل سالن اجتماعات دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد، افزود: سازمان جهانی جهانگردی امسال به مناسبت فرارسیدن روز جهانی گردشگری شعار «گردشگری و اشتغال: آینده‌ای بهتر برای همه» را انتخاب کرده‌است که وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز در خصوص تحقق این شعار برنامه‌ریزی‌هایی انجام داده است که اولین اقدام ما سه‌شنبه هفته جاری عملیاتی می‌شود و در تفاهم‌نامه‌ای با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی زمینه اشتغال برای هزاران نفر فراهم خواهد شد.

او به تشریح گزارشی در خصوص مهم‌ترین اقدامات این معاونت در ماه‌های اخیر پرداخت و گفت: یکی از اتفاقاتی که در ماه‌های اخیر با آن روبه‌رو بودیم، خروج آمریکا از برجام بود که باعث از دست رفتن پروازهای مستقیم به ایران شد و نگرانی‌هایی را در خصوص رشد گردشگری در کشور به وجود آورد که با تدابیر  گرفته شده در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ازجمله تمرکز بر روی کشورهای منطقه، علاوه بر جلوگیری از رکود در حوزه گردشگری شاهد رشد این حوزه نیز بودیم.

معاون گردشگری کشور افزود: در این شرایط، سال ۹۷ شاهد ورود هفت میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر به کشور بودیم که رشد ۵۲ درصدی را نشان می‌دهد، در پنج‌ماهه امسال نیز با جذب چهار میلیون و ۱۰۰ هزار گردشگر خارجی شاهد رشد ۳۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم که نشان از رشد و توسعه گردشگری در ایران دارد.

او افزود: در این میان با همکاری برخی از دستگاه‌ها ازجمله وزارت امور خارجه تسهیلاتی را برای جذب هرچه بیشتر گردشگران در نظر گرفتیم و با تشکیل معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه شاهد تحرک بیشتر از سوی این وزارت خانه در حوزه گردشگری هستیم و در ادامه توافق‌هایی با وزارت امور خارجه برای استقرار میز گردشگری در برخی از سفارت‌خانه‌ها صورت گرفت. در ادامه گام مهم دیگری را در خصوص لغو روادید با برخی از کشورها برداشتیم که باعث شد تا شاهد افزایش ورود گردشگر از این کشورها از جمله عمان و چین باشیم.

تیموری در بخش دیگری از صحبت‌های خود به اهمیت گردشگری داخلی اشاره کرد و گفت: اگر گردشگری داخلی به‌صورت متوازن و توسعه‌یافته رونق یابد، شاهد ایجاد درآمد بیشتر برای فعالان این بخش هستیم و به‌طور حتم توسعه گردشگری داخلی ارتباط مستقیمی با رشد همه‌جانبه گردشگری در داخل دارد، ازاین‌رو برگزاری تورهای برنامه‌ریزی‌شده یکی از اقداماتی است که در دستور کارداریم تا شاهد توسعه و رونق هرچه بیشتر گردشگری داخلی در کشور باشیم.

او در ادامه به برخی دیگر از اقدامات برای توسعه گردشگری اشاره کرد و افزود: تنوع‌بخشی به مسیرهای گردشگری و تعریف مسیرهای جدید ازجمله مسیرهایی در غرب کشور باعث شده است تا شاهد رونق هرچه بیشتر گردشگری در کشور باشیم.

معاون گردشگری کشور در ادامه اظهار کرد: با توجه به این‌که جمهوری اسلامی ایران به دلیل شرایط اقلیمی خاص و همچنین نوع جاذبه‌های گردشگری، نمی‌تواند به‌عنوان یک مقصد برای گردشگری انبوه موردتوجه قرار بگیرد، سیاست‌های ما تخصصی کردن بخش‌های مختلف گردشگری است. از این منظر به دنبال تنوع‌بخشی به محصولات و بسته‌های سفر گردشگری هستیم.

او افزود: در عرصه گردشگری خارجی و داخلی، موضوع گردشگری زمین‌شناسی یا ژئوتوریسم را دنبال می کنیم. با توجه به ظرفیت‌های بالایی که کشور در این حوزه دارد می‌تواند یکی از ابزارهای صنعت گردشگری برای تنوع‌بخشی به محصولات این حوزه قلمداد شود.

تیموری در ادامه به موضوع ژئوتوریسم اشاره کرد و گفت: درگذشته به موضوع ژئوتوریسم کمتر پرداخته می‌شد اما در این خصوص برنامه‌ریزی‌های بسیار مناسب و تخصصی از سوی معاونت گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی صورت گرفته است و به دنبال رونق هرچه بیشتر این حوزه هستیم.

او افزود: ژئوتوریسم تاکنون ذیل طبیعت‌گردی و کمیته ملی طبیعت‌گردی بود، در بازنگری سند ملی طبیعت‌گردی کشور که در دست انجام است، به موضوع ژئوتوریسم و پر کردن خلا آن در صنعت گردشگری توجه خواهد شد.

معاون گردشگری کشور اظهار کرد: نقش ما ایجاد هماهنگی با دستگاه‌های مرتبط در این زمینه و حمایت از بخش خصوصی و دانشگاهی است. مؤسسات آموزشی ما به شکل تخصصی در این زمینه واردشده‌اند و راهنمایان ژئوتوریسم چند سالی است که در چهار شهر کشور آموزش‌دیده‌ و وارد بازار کارشده‌اند.

او افزود: در این میان برخی از معادن نیز به‌عنوان مقصد گردشگری به علاقه‌مندان معرفی‌شده‌اند و برخی از این معادن به‌عنوان یک سایت ژئوتوریسم معرفی می‌شوند.

سمینار «توسعه ژئوپارک‌ها در ایران: از نظریه تا عمل» با همکاری‌های مشترک دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه گیسن آلمان برگزار شد.

در این سمینار تجارب موفق کشورهای ایران و آلمان در زمینه ژئوتوریسم و غارها مطرح شد.

کد خبر 246627

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =