۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۴
ایران دو گردشگر استرالیایی را آزاد کرد | زوجی که با پرواز پهپاد در مناطق ممنوعه بازداشت شدند

وزیر خارجه استرالیا از آزادی زوجی خبر داد که چندی پیش به اتهام به پرواز درآوردن یک پهپاد در اطراف تهران بازداشت شده بودند.

چمدان: رویترز نوشت: ماریس پاین وزیر خارجه استرالیا می‌گوید ایران بعد از رفع اتهام، یک زوج استرالیایی را که چندی پیش بازداشت شده بودند آزاد کرده است.

مارک فیرکین و جولی کینگ متهم به استفاده بدون مجوز از پهپاد با هدف فیلمبردای بوده‌اند.

این در حالی است که کیلی موره گیلبرت دیگر تبعه استرالیایی که گفته می‌شود از اساتید دانشگاه ملبورن است همچنان در بازداشت به سر می‌برد.

استرالیا پیشتر وجود انگیزه سیاسی برای این بازداشت‌ها را رد کرده و گفته بود: هیچ دلیلی ندارد که فکر کنیم این بازداشت‌ها به نگرانی بین‌المللی از برنامه اتمی ایران، تحریم‌های سازمان ملل یا امنیت دریایی در خلیج فارس ارتباط دارد.

بی بی سی نیز اظهارات وزیر خارجه استرالیا را منتشر کرد و نوشت: «جولی کینگ» یک زن بریتانیایی - استرالیایی و «مارک فرکین» نامزد استرالیایی او اوایل سال جاری میلادی در ایران بازداشت شده بودند که اکنون آزاد شده‌اند.  

وزیر خارجه استرالیا همچنین در جمع خبرنگاران اعلام کرد: با آرامش خاطر اعلام می‌کنم که جولی کینگ و مارک فرکین «آزاد شده‌ و به استرالیا بازگشته‌اند».

پین تأیید کرد: گیلبرت همچنان در بازداشت است و محکومیت ۱۰ سال حبس برای وی صادر شده و افزود: مذاکرات زیادی با مقام‌های ایرانی برای آزادی این ۲ شهروند استرالیایی انجام شده است.

وزیر خارجه استرالیا در ادامه گفت: برای آزادی سومین شهروند خود که به جرم جاسوسی در ایران در بازداشت بسر می‌برد، تلاش خواهد کرد.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه اواخر شهریور ماه در خصوص بازداشت سه تبعه استرالیایی گفته بود: این موضوع صحت دارد و این افراد در ۲ پرونده هستند و هر ۲ منتهی به صدور کیفرخواست شده است. در یک پرونده ۲ نفر مبادرت به عکسبرداری از مناطق نظامی و ممنوعه کردند که این عکس‌ها در حافظه دوربین کشف شده و وجود دارد. در پرونده دیگر موضوع جاسوسی برای کشور دیگری است و دادگاه قضاوت می‌کند که این فرد مجرم هست یا خیر.

کد خبر 246592

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =