چمدان: جبرییل نوکنده رییس موزه ملی ایران گفت: این اثر به همراه تعدادی دیگر از آثار مجموعه ارجان عصر روز پنج شنبه 3 مهرماه 1398 با همراهی  اسکورت ویژه به استان خوزستان انتقال یافت.  وی با اشاره به پیشینه فرهنگی کهن سرزمین خوزستان و جایگاه مهم  آن در فرهنگ و تمدن غنی ایران گفت :وجود چنین موزه‌ای برای استان خوزستان منجر به حفظ، حراست و معرفی  مواریث بی بدیل این بخش از ایران خواهد بود.

رییس کل موزه ملی ایران خاطر نشان کرد: حلقه زرین ارجان که در موزه ملی ایران نگهداری می شود، از آثار منحصر به فرد محسوب می شود و به منظور گرامیداشت گشایش موزه جدید ایذه در این شهر به نمایش گذاشته خواهد شد. وی یادآور شد: موزه مادر کشور وظیفه خود می داند در صورت احراز شرایط لازم نمایشگاه هایی از این قبیل در استان های دیگر هم صورت پذیرد.لازم به توضیح است محوطه باستانی ارجان در کنار رودخانه مارون در 12 کیلومتری شرق شهرستان بهبهان قرار دارد. در پاییز سال 1361 هنگام عملیات خاک‌برداری جهت ایجاد سد بر روی رودخانه مارون، به‌طور تصادفی به آرامگاهی با دیوارهای سنگی در دل توده‌ای از خشت برخورد شد. پس از بررسی باستان شناسان در این محوطه این آرامگاه به استناد نوشته میخی عیلامی که بر روی حلقه زرین دیده می‌شود، مربوط به کیدین هوتران پسر کورلوش است.

لازم به ذکر است شهرستان ایذه با دارا بودن آثار تاریخی فرهنگی فراوان، خود به عنوان یک شهر موزه باز شناخته شده و موزه باستان شناسی آن در مساحتی بالغ بر 3500 متر و فضای نمایشی در حدود 1000 متر با تعداد تقریبی 500 اثر طبق اعلام مقامات این استان  به زودی گشایش خواهد یافت.
کد خبر 246230

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =