فیلم | نحوه کوک کردن ساعت تاریخی میدان مارکار یزد | ماجرای ساخت ساعت در نقطه مرکزی ایران توسط یک زرتشتی هندی

ساعت معروف مارکار در واقع ساعت فردوسی نام دارد. برج ساعتی در شهر یزد که برخی مدعی هستند که در نقطه مرکزی ایران واقع شده است. این ساعت سال 1315 به یاد فردوسی ساخته شده و با اشعاری از شاعری محلی نیز تزیین شده است.

چمدان: 

سال ۱۳۱۳ شهرداری شهر یزد تصمیم به ساخت بنایی به رسم یاد بود از ابوالقاسم فردوسی گرفت. در ابتدا این بنا در میدان پهلوی شهر یزد تأسیس شد. اما پس از مدت کوتاهی با محل قرارگیری آن مخالفت شد و در پی آن تصمیم به تخریب آن گرفتند. سرانجام در سال ۱۳۱۵ مکان ساخت ساعت فردوسی تعیین شد و آن را در میدان مارکار شهر یزد بنا نهادند. در تاریخ ۴ آبان ۱۳۲۱ ساخت ساعت فردوسی (مارکار) به پایان رسید.

ساعت مارکار را پشوتن‌جی دوسابایی مارکار از زرتشتی‌های هند ساخته و به همین علت به ساعت مارکار معروف است.

مجموعه میدان مارکار، دبیرستان مارکار و پرورشگاه مارکار با هزینه پشوتن‌جی دوسابایی مارکار که از زرتشتیان ساکن هند بود ساخته شده‌ است و هنوز برای هزینه‌های جاری آن‌ها از محل وقف این شخص درگذشته استفاده می‌شود.

ساعت مارکار هفته ای یکبار کوک می‌شود. موتور این ساعت در بالای برج با گذشت حدود 83 سال همچنان سالم است و به منظور کوک کردن آن باید توسط راه پله‌های چوبی موجود در ساعت به بالای برج رفت. موتور ساعت ساخت شرکت انگلیسی ج. اسمیت و پسران است.

 

ساعت مارکار

سنگ نگاره شرح ساخت برج

[caption id="attachment_245987" align="aligncenter" width="1024"]

ساعت مارکار

ساعت مارکار به عنوان یک اثر تاریخی از شهر یزد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌ است

 

ساعت مارکار

موتور ساعت برج فردوسی (مارکار)

ساعت مارکار به عنوان یک اثر تاریخی از شهر یزد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌ است.

ویدیویی از نحوه کوک کردن این ساعت را ببینید:

کد خبر 245877

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =