چمدان: فلک‌الافلاک یا قلعه‌ای تاریخی در مرکز شهر خرم‌آباد است که با نام قلعه دوازده برجی هم شناخته می‌شود. این بنا بر فراز تپه‌ای مشرف به شهر خرم‌آباد و در نزدیکی رودخانه در مرکز شهر قرار گرفته و چشم‌گیرترین اثر تاریخی و گردشگری در این شهر است. تاریخ ساخت این قلعه به ساسانیان بازمی‌گردد.

این بنا در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۴۸ با شماره ثبت ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است از فروردین امسال روزهای ناخوشایندی را تجربه کرده است. در اولین حادثه بر اثر بارش شدید باران، ضلع غربی قلعه فلک الافلاک دچار ریزش شد اما به گفته مدیرکل میراث فرهنگی لرستان در جریان این رانش به پیکره اصلی قلعه فلک الافلاک آسیبی وارد نشد.

انداختن یک ته سیگار روشن توسط گردشگر متخلف حادثه دیگری را برای این قلعه تاریخی رقم زد. مدیرکل میراث فرهنگی لرستان درباره این حادثه که هنوز دو هفته بیشتر از آن نمی‌گذرد نیز گفت: یکی از گردشگران ته سیگار خود را بدون ملاحظه در باغچه کنار ورودی قدیم قلعه فلک الافلاک انداخته بود و از آنجایی که در فصل گرم سال قرار داریم و بسیاری از گیاهان خشک شده‌اند، این امر منجر به وقوع آتش سوزی در فضای سبز شد اما آسیبی متوجه آثار تاریخی و بنای قلعه نشد.

حریم این قلعه تاریخی دوباره امروز نیز دچار حریق شد. سید امین قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی لرستان در این زمینه گفت: علف‌های حریم خارج از اختیار میراث فرهنگی در حاشیه این بنا خشک و دچار آتش‌سوزی شده بودند که بر اثر آن آتش به سمت قلعه کشیده شد.

وی با بیان اینکه با حضور به موقع نیروهای آتش نشانی در  محل حادثه حریق مهار شد اما آتش سوزی تا پای دیواره قلعه آمده بود گفت: خوشبختانه از سرایت آتش به بنای تاریخی جلوگیری شده و مشکل خاصی نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان با بیان این حریق اکنون خاموش شده است به ایرنا گفت: بنای تاریخی قلعه آسیبی ندیده است.

فلک‌الافلاک در ۱۰ مهر ۱۳۴۸ با شماره ثبت ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.
کد خبر 245871

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =