چمدان: بی بی سی نوشت: مقام‌های محلی گفته‌اند که این منطقه با خطر جدا شدن حدود ۲۵۰ هزار متر مکعب یخ از یخچال پلنپنسیو روی قله گران جوراس روبرو است.

شهردار شهر کورمایور در نزدیکی این قله می‌گوید گرمایش زمین باعث تغییر شرایط در مناطق کوهستانی شده است.

بلندترین قله‌ها در غرب اروپا روی رشته کوه مون بلان واقع شده‌اند. این رشته کوه شامل 11 قله با ارتفاع بیش از چهار هزار متر در کشورهای فرانسه و ایتالیا است و سالانه صدها هزار توریست به این منطقه سفر می‌کنند.

استفانو میزروکی شهردار کورمایور، دستور بستن جاده‌ها در منطقه‌ای در بخش ایتالیایی مون بلان را صادر کرد.

[caption id="attachment_245762" align="aligncenter" width="660"]بخشی از یخچال پلنپنسیو در بخش ایتالیایی مون بلان بخشی از یخچال پلنپنسیو در بخش ایتالیایی مون بلان | عکس: رویترز[/caption]

پیش از آن کارشناسان هشدار داده بودند که بخشی از یخچال طبیعی پلنپنسیو در حال آب شدن با سرعت ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر در روز در حال لغزیدن و جدا شدن از بدنه یخچال است.

میزروکی گفت: خطری ساکنان محلی یا گردشگران را تهدید نمی‌کند اما پناهگاه‌های کوهستانی روشفور به عنوان اقدامی احتیاطی تخلیه می‌شوند.

او گفت: این پدیده بار دیگر نشان می‌دهد که چطور کوهستان‌ها در حال طی کردن دوره‌ای از تغییر به دلیل عوامل اقلیمی هستند و به همین دلیل بسیار آسیب‌پذیر شده‌اند.

کارشناسان محلی می‌گویند پیش‌بینی زمان دقیق سقوط حجم یخی که در حال جدا شدن است ممکن نیست.

پژوهشگران از سال ۲۰۱۳ سرعت یخ شدن یخ‌های یخچال طبیعی پلنپنسیو را زیر نظر دارند.

چندی پیش ده‌ها نفر در یک مراسم سوگواری نمادین برای یخچالی دیگر در شمال شرق سوئیس شرکت کردند که تقریبا به طور کامل محو شده است.
کد خبر 245757

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =