فیلم | اوستاخوانی موبد زرتشتیان در نیایشگاه پیر نارکی مهریز

چمدان: «پیر نارکی» نام یکی از قدیمی‌ترین زیارتگاه‌های زرتشتیان ایران است. این بنا در ‎۲۰ کیلومتری شمال غربی مهریز استان یزد و در دامنه یک کوه کم ارتفاع به همین نام قرار دارد و از آن چشمه آبی جاری است.

زرتشتیان در این منطقه برای اسکان زائران حدود ‎۷۵ اتاق که اصطلاحا به آن «خیله» می‌گویند به سبک معماری سنتی و از خشت و گل ساخته‌اند.

دختر یزدگرد به نام «نازبانو» بر اساس روایت‌ها در این مکان ناپدید شده است. «ناز بانو» که پس از سقوط سلسله ساسانیان به دست اعراب برای در امان ماندن از آزار فاتحان، متواری و در این محل به درگاه خداوند می‌نالد تا وی را نجات دهد. خداوند با پذیرفتن در خواستش او را از دیدگان عموم پنهان نگاه می‌کند. «نازبانو» در خواب بر بیابانگردی روشن‌بین نمایان شده و او را فرمان به بنیاد پیر نارکی می‌دهد.

آیین مذهبی زرتشتیان مقیم ایران هر سال از ‎۱۲ مرداد که به روز «سروش ایزد» معروف است به مدت پنج روز با حضور پیروان این کیش از ایران و برخی دیگر از کشورها در «پیر نارکی» برگزار می‌شود.

زرتشتیان استان یزد دارای زیارتگاه‌های متعددی هستند: پیرنارکی، پیر سبز، خاتون بانو، نارستانه، پیرهریشت، ستی پیر، پیرالیاس شاه وهرام یزد، پیرمهر ایزد و چهل چراغ ...

فیلمی از مراسم اوستا خوانی در این نیایشگاه زرتشتیان را ببینید.


کد خبر 245462

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =