مرمت فوری کتیبه ثلاث باباجانی | مخربان کتیبه شناسایی شدند

چمدان: علی‌اصغر مونسان در مورد خبر کشف دو کتیبه نقش برجسته در منطقه ثلاث باباجانی گفت: ۲۹ شهریور در تماس با مدیرکل میراث‌فرهنگی استان کرمانشاه دستورات لازم را برای انجام اقدامات مرمتی فوری در خصوص سنگ‌نگاره آسیب‌دیده که متعلق به تمدن بین‌النهرین است، صادر کردم و به‌زودی کارشناسان برای بررسی و مرمت در محل حاضر می‌شوند.

او بابیان این‌که افراد سودجو باهدف غارت و سرقت این اثر تاریخی بخشی از آن را جدا کرده بودند، گفت: این افراد بلافاصله شناسایی شدند و بخش جداشده از آن نیز در اختیار میراث‌فرهنگی قرارگرفته است. این بخش از کتیبه و نیز قسمت‌هایی که در زلزله سال ۹۶ کرمانشاه آسیب‌دیده، قابل مرمت است. همچنین به مدیرکل استان کرمانشاه دستور داده شد که در خصوص آثار مشابه در اسرع وقت مستندسازی به‌روش حرفه‌ای و تخصصی انجام شود و این کار در اولویت قرار بگیرد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تأکید بر اهمیت نقش بی‌بدیل مردم در حفاظت از آثار تاریخی، گفت: از مدیرکل استان خواستم تا آگاهی‌بخشی، ظرفیت‌سازی و ترویج حفاظت از میراث‌فرهنگی در جوامع محلی استان کرمانشاه را در دستور کار قرار دهد. برنامه‌ریزی برای مشارکت مردم و فعال کردن هرچه بیشتر انجمن‌های میراث‌فرهنگی و سمن‌ها برای مشارکت در حفاظت از آثار تاریخی موارد دیگری بود که به مدیرکل استان کرمانشاه ابلاغ شد.

[related-post id="244298"]

[related-post id="244014"]

به گزارش چمدان سه روز پس از انتشار خبر کشف کتیبه تازه‌ای در منطقه ثلاث باباجانی، تصاویر تخریب بخشی از این کتیبه منتشر شد. پس از آن مدیر کل میراث فرهنگی کرمانشاه مدعی شد که تخریب قدیمی و کشف این اثر مربوط به ماه قبل تر بوده است. نمایندگان مجلس درصدد تهیه سوال از علی اصغر مونسان درباره علت تخریب این نقش برجسته بودند.

 
کد خبر 245381

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =