چمدان: سریال تخریب خانه‌های تاریخی در شهر شیراز قرار نیست قسیمت پایانی داشته باشد. تخریب‌هایی که هر بار به بهانه‌های مختلف روی می‌دهد و  رسیدگی به میراث فرهنگی چه توسط سازمان صورت گیرد و چه توسط وزارتخانه، خللی در تخریب خانه‌های تاریخی شهر شیراز اتفاق نمی‌افتد و لودرهای گاهی بی نام و نشان روی اندک بقایای خانه‌های ارزشمند شهر شیراز مانور می‌دهند.
این بار نیز یک بنای تاریخی که گفته می‌شود قدمنی زندیه- قاجاری دارد در شهر شیراز مقصد لودرها بوده است. این بنا در کوچه مولا روبروی مسجد حاج نظام شیراز روز گذشته مورد حمله لودرها قرار گرفته و اعلام شده که تخریبگران این بار مجوزهای لازم را نیز از میراث فرهنگی اخذ کرده اند.میراث شیراز: زباله دانی بود، مجوز تخریب دادیم!

پس از انتشار خبر تخریب این بنای تاریخی، معاون میراث فرهنگی استان فارس این بنا را فاقد ارزش ثبتی اعلام و عنوان کرده است که مجوز تخریب را به مالک آن داده‌اند.  عبدالرضا نصیری معاون میراث‌فرهنگی استان فارس گفت: موضوع این خانه به قبل از سال 90 بازمی‌گردد، تا پیش از آن، این خانه مانند صدها خانه تاریخی در شیراز از سوی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان فارس به‌عنوان یک خانه تاریخی ارزشمند دیده می‌شد و نگاه ما برای ثبت و حفظ این اثر تاریخی بود اما قبل از سال 90 این خانه دچار آتش‌سوزی شد و با 80درصد تخریب تقریباً غیر از اسکلت اصلی خانه چیزی از آن باقی نماند.


او افزود: با این حال با توجه به وجود برخی از ارزش‌های معماری در این خانه از جمله هشتی آن، اداره‌کل میراث‌فرهنگی درصدد حفظ و صیانت از این بنای تاریخی بود اما سال 1394 نیز بخش‌های دیگر این خانه از جمله هشتی آن آسیب دید و این خانه تقریبا به بنایی که فاقد ارزش ثبت است تبدیل شد.


معاون میراث‌فرهنگی استان فارس اضافه کرد: در این مدت مالک که فردی حقیقی است بارها درخواست دریافت مجوز برای تجدید بنا را داشت که بنا به دلایلی با آن مخالفت می‌شد، اما بعد از بررسی‌های به‌عمل‌آمده مجوز تخریب این بنا در بافت تاریخی شیراز صادر شد.نصیری گفت: این خانه اگرچه در بافت تاریخی شیراز واقع شده بود، اما نه‌تنها ثبت ملی نشده بود، بلکه فاقد ارزش ثبت بود و از طرفی در سال‌های اخیر این خانه به یک زباله‌دانی و محلی برای تجمع افراد معتاد تبدیل شده بود که این موضوع نیز مغایر با مسئولیت‌های اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی استان فارس است؛ از این رو با توجه به این‌که این خانه فاقد ارزش تلقی می‌شود، مجوز تخریب آن صادر شده است.در طول سال های متمادی این اداره‌کل برای صیانت و حتی ثبت این خانه در بافت تاریخی شیراز تلاش کرد اما به نتیجه نرسید، این در حالی است در همین سال‌ها ده‌ها خانه تاریخی دیگر از سوی این اداره‌کل حفظ و صیانت شده‌اند. اما این خانه فاقد ارزش ثبت بود و با درخواست مالک در خصوص تجدید بنا برابر قانون موافقت شده و کار غیرقانونی صورت نگرفته است.معاون میراث فرهنگی کشور: دستور توقف دادیم!

محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری امروز در حاشیه افتتاح نمایشگاه موزه‌ای درباره این تخریب به چمدان گفت: پس از اطلاع از موضوع با مدیران فارس صحبت کردیم  و آنها اعلام کردند که این بنا در سال 90 آسیب‌های فراوانی دیده بوده است. آنها توضیحاتی درباره این اتفاق داشتند که نپذیرفتیم.

او افزود: دستور دادیم که تخریب متوقف شود تا تیم از دفتر محوطه‌های به بررسی وضعیت بنا برود. 

گفتنی است که درد سالهای گذشته ثبات مدیران کل‌ میراث فرهنگی در برخی استان‌های تاریخی مانند فارس و اصفهان نتوانسته به برخورد با تخریبگران بناهای تاریخی این استان‌ها کمکی کند و تنها مدیران این استان‌ها را در واکنش به چنین تخریب‌هایی آبدیده کرده است.
کد خبر 245294

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =