چمدان: ژن‌های خوب در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری حالا پا را از در اختیار گرفتن کافه رستوران‌های اماکن تاریخی و موزه‌ها و دریافت مجوزهای مختلف فراتر گذاشته اند و به صندلی‌های ریاست فکر می‌کنند.

به تازگی غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در حکمی سعیده مهرعلیزاده دختر محسن مهرعلیزاده معاون رئیس جمهور در دولت اصلاحات و رئیس سازمان تربیت بدنی را به‌ عنوان دبیر شورای راهبردی گردشگری سلامت منطقه آزاد کیش منصوب کرد. محسن مهرعلیزاده همچنین استاندار سابق اصفهان در دولت حسن روحانی بوده است.

پدر سعیده مهرعلیزاده از سال ۹۲ عضو هیئت مدیره منطقه آزاد کیش بوده و در همان سال‌های اول نیز دخترش در منطقه آزاد کیش مشغول به کار شده است. سعیده مهرعلیزاده در حال حاضر رئیس اداره توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش است. گفته می‌شود وی متولد خرداد ۶۶ بوده و از یکی از دانشگاه‌های مالزی در رشته طراحی دوخت و مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شده است.

این انتصاب با واکنش‌های بسیاری روبرو بوده است. از سویی در حالی مسئولان گردشگری و پزشکی کشور بر طبل رونق گردشگری سلامت می‌کوبند که وضعیت این شاخه گردشگری به گواه فعالان بخش خصوصی آن مناسب نیست. در چنین برهه‌ای که مسئولیت‌های این حوزه باید به دست پزشکان یا متخصصان گردشگری سپرده شود تا با تجارب خود بتوانند گردشگری سلامت را رونق دهند، میزهای مدیریتی این حوزه در دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف تبدیل به حیاط خلوت شده و انتصاب فردی با مدرک کارشناسی طراحی دوخت نمونه‌ای از آن است.

از سوی دیگر جولان مدیران غیرمتخصص با مدارک بی‌ربط در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری تبدیل به امری عادی شده است. علی اصغر مونسان، رئیس سابق منطقه آزاد کیش جمعی از مدیران غیر متخصص را با خود به سازمان میراث فرهنگی وقت آورد به طوری که یک دندانپزشک را مدیر کاخ موزه نیاوران کرد. میراث انتصابات او حالا در جزیره کیش پاس داشته می‌شود و یک طراح دوخت مسئولیت دبیری شورای راهبری گردشگری سلامت منطقه کیش را برعهده می‌گیرد. اتفاقی که نشان می‌دهد انتصابات غیر تخصصی تبدیل به رویه‌ای در این دو حوزه تخصصی شده و خطر چنین مدیرانی میراث فرهنگی و گردشگری را تهدید می‌کند.

گردشگری سلامت از جمله واژه‌های پرتکرار برای آماردهی این روزهای مدیران وزارت میراث فرهنگی و گردشگری است، با این وجود هیچ اطلاعات شفافی در این خصوص وجود ندارد و بسیاری از فعلان آن معتقدند که دلال‌ها بازار گردشگری سلامت را می‌چرخانند. جزیره کیش یکی از مناطقی است که به تازگی می‌کوشد سهم خود را از گردشگری سلامت بیشتر کند.

عدم نیاز به صدور روادید، هزینه های درمانی پایین، خدمات با کیفیت ،کادر درمانی مجرب، امکانات خوب شهری و اقامتی، آرامش وامنیت جزیره کیش دلایلی است که گفته می‌شود جز جاذبه‌های گردشگری سلامت کیش است. پتانسیل‌هایی که باید دید یک کارشناس دوخت چه استفاده‌ای از آنها در جهت رونق گردشگری سلامت در جزیره کیش می‌کند.
کد خبر 244732

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =