تصاویر | طرز تهیه قهوه یزدی ؛ میراث ناملموس شهر جهانی یزد | قدمت قهوه یزدی به دوره قاجار می‌رسد

کوچه کوچه‌های یزد پر از تاریخ و فرهنگ است. این شهر که بافت تاریخی‌اش ثبت جهانی شده، گنجینه‌ای از داشته‌های فرهنگی را نیز در خود نگه‌داری می‌کند. قهوه یزدی چندی پیش به عنوان یکی از میراث ناملموس این شهر ثبت ملی شده است.

چمدان: قهوه یزدی نوعی قهوه سنتی و بومی در شهر یزد است که به جهت استفاده از هل، گلاب و نبات در تولید آن و همچنین مدت زمان پخت طولانی دارای طعم بسیار خوشمزه و دلچسبی است و با توجه به اسناد و مدارک شفاهی که از زمان تولید قهوه یزدی موجود است، قدمت تولید این نوع از قهوه به دوره قاجار می‌رسد.

قهوه یزدی به جهت بومی‌سازی یک نوشیدنی غیرایرانی و قدیمی شاهدی بر تعاملات فرهنگی مردمان یزد است که هر عنصر جدید را با ذائقه و میل خود سازگار ساخته و نوع جدیدی از این نوشیدنی را ساخته‌اند.

این نوشیدنی در طی چند قرنی که وارد ایران و یزد شده با تغییراتی که مردمان یزد در مراحل ساخت آن داده‌اند، جایگاه خود را در فرهنگ، آداب و رسوم یزدی باز کرده و تبدیل به عنصری جدانشدنی وشاخص در مراسم‌های مذهبی این شهر شده است.

قهوه یزدی به دلیل نوع پخت طولانی و مواد اولیه مصرفی با طبع یزدی بسیار سازگار است و استفاده آن در مراسم سوم درگذشتگان در طول سالیان دراز به شکل یک سنت حسنه در آمده و بخشی از فرهنگ مردم یزد محسوب می‌شود.


تصاویری از مراحل تهیه آن را در زیر ببینید:
 


 


 


 


 


 


 


 


 


تصاویر:  میراث فرهنگی استان یزد

کد خبر 244680

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =