مدیرکل میراث کرمانشاه: هر هفته کشفیات باستان شناسی داریم | کشفیات مهم محرمانه می‌مانند

چمدان: نقش برجسته ثلاث‌باباجانی اسفندماه ۹۷ با همکاری افراد محلی و یکی از باستانشناسان اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه کشف و مراحل تحقیق، پژوهش، مستندنگاری و نقشه‌برداری بر روی اثر به صورت کامل انجام گرفت اما متاسفانه سودجویان و تخریب گران آثار تاریخی حدود ۲ ماه پیش با شناسایی محل اثر با توجه به پرت بودن و امکان سخت دسترسی نیروهای حفاظتی به آن، اقدام به تخریب قسمتی از این نقش برجسته کردند.

این اثر که صحنه پیروزی «ایدین سین» حاکم دولت «سیموروم» را نشان می دهد، یکی از قدیمی‌ترین نقش برجسته‌های دنیای باستان با قدمت حدود چهار هزار سال است.

کشف این نقش برجسته مهم در استان کرمانشاه و اعلام تخریب آن تنها چند روز پس از اعلام خبر کشف واکنش‌های متعددی را به همراه داشته است.

هر چند میراث فرهنگی کرمانشاه پس از واکنش‌ها اعلام کرد که کشف نقش برجسته مربوط به مدت‌ها قبل بوده اما اطلاع رسانی آن اخیرا صورت گرفته است اما اعلام خبر کشف و تخریب تنها به فاصله سه روز عجیب به نظر می‌رسد.

امید قادری مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه در این زمینه به کشف نقش برجسته‌ای با قدمت بیش از چهار هزار سال در ثلاث باباجانی اشاره کرد و گفت: آثار تاریخی که در سرپل ذهاب و ثلاث‌باباجانی مشاهده می‌کنیم، مربوط به تمدن بین‌النهرین و فلات ایران هستند.

وی با بیان اینکه در این منطقه آثاری مربوط به تمدن ایرانی و تمدن بین‌النهرین در حال اکتشاف است، اظهار داشت: به صورت هفتگی با کشفیات باستانی مهمی در سطح استان مواجه هستیم که اقدام‌های باستان شناسی روی آنها در حال انجام است.

قادری با بیان اینکه اکتشافات باستانی کرمانشاه با توجه به وضعیتی که آثار دارند، اطلاع رسانی می‌شود به ایرنا گفت:  کشفیاتی داریم که به دلیل صعب‌العبور بودن و احتمال تخریب از سوی سوداگران، اطلاع رسانی نمی‌شوند. میراث فرهنگی آثاری که قابلیت بازدید دارند و در دسترس هستند را برای بازدید گردشگران آماده می‌کند.

شهاب نادری نائب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه اعضای فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی در حال بررسی علت تخریب این نقش برجسته ارزشمند هستند گفت: به زودی طرح سوال از وزیر میراث فرهنگی در این باره مطرح خواهد شد. تخریب آثاری با قدمت بیش از چهار هزار سال به معنی بی‌توجهی به تاریخ و تمدن ملت بزرگ ایران و مردم منطقه است که به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

[related-post id="244014"]

[related-post id="243395"]
کد خبر 244460

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =