خاتمی: برخی آثار تاریخی در دوره مونسان در شرف نابودی قرار گرفتند | 50 درصد جهت‌گیری‌های میراث فرهنگی خلاف اهداف بالادستی بوده است

چمدان: سید مرتضی خاتمی نماینده ماه‌نشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با علی اصغر مونسان وزیر پیشنهادی دولت برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مورد عملکرد او در مدت ریاست بر سازمان میراث فرهنگی گفت: در طی دو سال گذشته نگاه غیرجامع در جهت حفظ  و صیانت آثار داشتیم به طوری که برخی آثار در شرف نابودی است و برای برخی آثار که از کشور خارج شده تلاش موثری برای برگرداندن آنها نشده‌ است.

وی با تاکید بر اینکه در گردشگری هم نگاه غیرجامع و محدودی وجود داشته است گفت: حتی در نصب علائم گردشگری هم کوتاهی شده است.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه شاهد فقدان ثبات مدیریتی در ستاد سازمان میراث فرهنگی بوده‌ایم گفت: ضعف دیگر این حوزه عدم طقبه بندی و اولویت‌بندی آثار است. ضعف دیگر جلساتی غیرهدفمند در زمینه تحقق سیاست‌های بالادستی است و در این زمینه حرکت موثری اتفاق نیفتاده و بر اساس اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس 50 درصد جهت‌گیری‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جهت اهداف بالادستی بوده است.

خاتمی اضافه کرد: وزیر پیشنهادی تکیه بر آمار دارد که این آمار نشانگر عملکرد سازمان نیست بلکه حاصل نوسانات ارزی و کاهش مسافرت مردم به خارج کشور است. آمار گردشگری ما در این مدت از سیر طبیعی خود تبعیت کرده‌ است. ضمن اینکه در آمارهای گردشگری با نرم جهانی فاصله بسیاری داریم.

این نماینده مجلس با طرح این سئوالات که دستیابی به جایگاه اول در اقتصاد غیرنفتی در منطقه چقدر مد نظر بوده و وزیر پیشنهادی چقدر توجه دولت را به این مساله جلب کرده است گفت: در واگذاری‌ها به بخش خصوصی مشکلاتی وجود دارد، شاهد عدم تبلیغات صحیح و عدم جهت‌گیری درست در این زمینه هستیم.

او عدم توجه به شناساندن آثار مهجور و متروک را یکی دیگر از مشکلات میراث فرهنگی در دوره مدیریت مونسان خواند.

اظهارات سید مرتضی خاتمی را در زیر بشنوید:

[audio mp3="http://chamedanmag.ir/wp-content/uploads/2019/09/chamedan-02.mp3"][/audio]

[related-post id="242965"]
کد خبر 243002

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =