جدول نرخ جدید عوارض آزادراه‌های کشور در سال 98 | حداقل 1500 تومان؛ حداکثر 150 هزار تومان | نرخ عوارضی‌ها در مسیرهای شمالی کشور

خبری مبنی بر افزایش ۲۱ درصدی نرخ عوارض آزادراه‌ها با دستور وزیر راه و شهرسازی در چند روز گذشته منتشر شد که به گفته مدیر کل بهره‌برداری آزادراه‌ها این عوارض بسته به مسیر و آزادراه متفاوت است.

تخفیف ۵۰ درصدی برای خودروهای عمومی

خودروهای عمومی که بیش از ۴۰ بار از یک عوارضی در طول یک ماه عبور کنند ۵۰ در صد تخفیف می‌گیرند. ۲۰ درصد تخفیف مربوط به خودروهای پلاک‌ عمومی و ۳۰ درصد مربوط به تردد بیش از ۴۰ بار خودروها در ماه است. یعنی با افزایش  میانگین ۲۱ درصدی عوارض، تخفیف ۵۰ درصدی برای خودروهای عمومی و پر تردد لحاظ شده است و آنهایی که به مردم خدمات ارائه می‌کنند، مشمول تخفیف ۵۰ درصدی شده و در این صورت عوارض آزادراهی برای آن‌ها ۲۹ درصدی کاهش پیدا خواهد کرد.

وزارت راه و شهرسازی بر اساس گزارشی که ایسنا منتشر کرده است میزان هزینه نگهداری از آزادراه‌ها در سال ۱۳۹۸ را با فرض حداقل هزینه ضروری نگهداری، سالانه (۲ درصد هزینه احداث) برابر با ۴۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده است. در حالی که درآمد کل آزادراه ها از محل عوارض کنونی که صرف نگهداری از آن‌ها می شود برابر با ۱۲۰ میلیارد تومان یعنی کمتر از یک سوم این مبلغ است. این یعنی برای تامین حداقل بودجه هزینه نگهداری راه‌ها، عوارض فعلی تردد خودروها باید ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کند در حالی که میانگین رشد عوارض در سال جاری حدود ۲۱ درصد تعیین شده است.

استفاده از آزادراه‌ها که بخش عمده‌ای از هزینه نگهداری آن ناشی از استهلاک وسایل نقلیه سنگین روی آن است، حداقل موجب کاهش ۴۶۷ کیلومتری مسیر نسبت به راه‌های موجود و صرفه‌جویی ۱۶۶ میلیارد تومانی سالیانه در مصرف سوخت آن هم با قیمت سوخت یارانه‌ای انواع وسایل نقلیه می‌شود.

بر اساس تغییرات اعمال شده عوارض در مسیرهای شمال کشور برای سواری‌ها به شرح زیر است:

تهران - پردیس: 5 هزار تومان | تهران - شمال: 8 هزار تومان | قزوین رشت: 10 هزار تومان

جدول نرخ نامه عوارض مصوبه آزادراه های مشارکتی در سال ۱۳۹۸ به شرح ذیل است که این نرخ نامه‌ها از اول شهریورماه در آزادراه های کشور اعمال می‌شود.

نرخ جدید عوارض آزادراه‌های کشور

کد خبر 242795

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =