رئیس اتاق ایران: ایران به یکی از ارزان‌ترین مقاصد گردشگری دنیا تبدیل شده است | سهم ایران از گردشگری دنیا کمتر از نیم درصد است

غلامحسین شافعی در نشست صبحانه کاری امروز دوشنبه ۱۱ شهریور ماه با حضور علی اصغر مونسان وزیر پیشنهادی گردشگری گفت: ثبات نداشتن در مدیریت گردشگری کشور در سال‌های گذشته بیشترین آسیب را به این صنعت وارد کرده است.

وی افزود: امروزه صنعت گردشگری از نظر درآمد و اشتغال با صنعت نفت و خودروسازی مقایسه می‌شود بنابراین این صنعت در رده بالایی از نظر اهمیت اقتصادی قرار دارد. ضمن اینکه ارزش افزوده گردشگری برای کشور قابل مقایسه با هیچ یک از بخش‌های دیگر نیست.

شافعی خاطرنشان کرد: یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون نفر در دنیا در صنعت گردشگری فعالیت دارند و یکهزار و ۵۰۰ میلیارد دلار نیز درآمد سالانه این صنعت برآورد می‌شود که باز هم سهم ایران در آن بسیار اندک است.

وی با بیان اینکه تغییرات ارزی سبب شده تا ایران به یکی از ارزان‌ترین کشورها برای گردشگری خارجی محسوب شود گفت: این شرایط موقعیت ویژه‌ای برای توسعه صنعت گردشگری ایران فراهم کرده است.رئیس اتاق ایران ضمن تاکید بر اینکه از آثار اجتماعی و فرهنگی گردشگری نباید چشم پوشید، افزود: صنعت گردشگری در تصویرسازی درست ایران و انتقال آن به کشورهای خارجی می‌تواند موثرترین بخش فعالیت‌های کشور باشد.

وی با اشاره به لزوم تقویت حضور بخش خصوصی در صنعت گردشگری اظهار داشت: مردمی بودن صنعت گردشگری بیشتر از سایر بخش‌هاست. در تدوین سیاست‌های کلان نیز انتظار می‌رود بخش خصوصی حضور داشته باشد و مشاوره دهد.
 

کد خبر 242760

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =