چمدان: آب انبار مولاوردیخانی در خیابان امام خمینی قزوین واقع و مالک و بانی آن مولاوردیخان است. این بنای تاریخی مربوط به دوره زندیه و قاجار بوده و دارای تزئینات بسیار نفیس، کاشی‌کاری، حجاری، رسمی‌بندی و کتیبه سنگی به خط ملک محمد قزوینی است و با شماره 1435 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

محمدعلی حضرتی‌ها در کتاب قزوین آیینه تاریخ و طبیعت ایران درباره این آب انبار می‌نویسد: در قسمت شمالي مسجد و مدرسه مولاورديخان، آبگيري است كه به گواهي كتيبه نستعليق ممتاز مرمرين آن در سال ۱۱۷۷ بنا شده و به سال ۱۲۵۱ مرمت شده است. باني اول و دوم آن مولاورديخان نام داشته است. خان اول معاصر كريم خان زند و خان دوم نواده وي بوده است. تركيب متناسب سنگ و كاشي در تزيين سردر اين آب انبار فوق العاده چشمگير است.

[caption id="attachment_242698" align="aligncenter" width="600"]آب انبار مولاوردیخان برخی منابع از سرقت کتیبه‌های خطی آب انبار مولاوردیخان اثر ملک محمد قزوینی از خوشنویسان برجسته خبر داده‌ و به نقل یکی از اساتید خوشنویسی نوشته‌اند که ارزش مادی کتیبه‌ها بیش از ۱۰ میلیارد تومان تخمین زده شده است[/caption]

برخی منابع خبری از سرقت کتیبه‌های خطی این آب انبار تاریخی اثر ملک محمد قزوینی از خوشنویسان برجسته ایران خبر داده‌ و به نقل یکی از اساتید خوشنویسی نوشته‌اند که ارزش مادی کتیبه‌های آب انبار مسجد مولاوردیخان بیش از ۱۰ میلیارد تومان تخمین زده شده است.

علیرضا خزائلی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین در واکنش به این خبر با بیان اینکه بیشتر سردر مجموعه‌ها و منازل قدیمی دارای کتیبه هستند و در برخی اوقات این کتیبه‌ها جهت انجام طرح‌های پژوهشی و دانشگاهی و یا ثبت و تهیه مستندات، جمع آوری می‌شوند گفت: آب انبار مسجد مولاوردیخان قزوین جزء آثار ثبت شده در فهرست ملی است اما مجموعه در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیست.

وی ادامه داد: بخش‌هایی از کتیبه موجود در این بنا در سال‌های قبل به سرقت رفته بود و بخش باقی مانده جمع آوری شده که در حال بررسی این موضوع هستیم که آیا موضوع سرقت مطرح است یا خیر.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین با بیان اینکه امکان دارد متولیان مجموعه خود اقدام به جابه جایی کتبیه کرده باشند و یا درصدد نگهداری آن در یک فضای خاص هستند به ایرنا گفت: موضوع توسط میراث فرهنگی در حال بررسی و پیگیری است.
کد خبر 242669

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =