چمدان: نگاه به کوروش ؛ پادشاه هخامنشی که تعیین یک روز برای بزرگداشت او همچنان مورد اختلاف سیاسیون است و برگزاری مراسمی به نامش هر ساله با حواشی خاصی همراه می‌شود در میان سیاسیون کشورمان جالب توجه است و به نظر می‌رسد گذشت زمان یا تغییر موقعیت سیاسی نگاه به او را در میان برخی سیاسیون دچار تحول می‌کند.

حسین شریعتمداری امروز در کیهان مطلبی در وصف آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه نوشته است که بازتاب قابل تجهی در رسانه‌های داخلی و خارجی داشته است.

حسین شریعتمداری که در سال 1389 به احمدی نژاد درباره کوروش تاخته بود امروز در کیهان چنین می‌نویسد: «در سوره مبارکه کهف به داستان ذوالقرنین‌ اشاره شده است، او اگرچه به روایت معصومین علیهم‌السلام پیامبر نبود ولی شخصیتی مومن و دادگستر و محبوب خدا بود. برخی از مفسران از جمله مرحوم علامه طباطبائی او را کوروش کبیر یعنی همان پادشاه هخامنشی می‌دانند. ذوالقرنین سپاه عظیم و سلحشوری در اختیار داشت. در کلام خدا از سفرهای سه‌گانه او یاد شده است، سفر به مشرق و مغرب و سفر به منطقه‌ای که در پس تنگه‌ای (برآمده از دو کوه) قرار داشت، «حَتَّی إِذَا بَلَغَ بَیْنَ السَّدَّیْنِ وَجَدَ مِن دُونِهِمَا قَوْمًا لَّا یَکَادُونَ یَفْقَهُونَ قَوْلًا …. ذوالقرنین در سفر سوم خود به میان دو کوه می‌رسد و در پس آن دو کوه مردمی ‌را می‌بیند که از ظلم و ستم جماعت ستمگری به‌نام «یأجوج و مأجوج» به تنگ آمده‌اند و از او می‌خواهند که میان آنها و یأجوج و مأجوج دیواری بنا کند تا از تاخت و تاز آن ستمگران در امان باشند و ذوالقرنین با آهن و مس گداخته میان آن دو کوه، سد محکمی‌بنا می‌کند که یأجوج و مأجوج توان نفوذ  و عبور از آن را نداشته‌اند. « فَمَا اسْطَاعُوا أَن یَظْهَرُوهُ وَمَا اسْتَطَاعُوا لَهُ نَقْبًا- نه می‌توانستند از آن بالا بروند و نه در آن نقبی بزنند».

شریعتمداری در ادامه نوشته است: «اردیبهشت ماه سال ۹۶ و در گرماگرم تبلیغات انتخاباتی، آقای رئیسی را که یکی از نامزدهای ریاست جمهوری بود، متهم کردند، اگر انتخاب شود، در پیاده‌روها دیوار می‌کشد! و گفتند؛ «اگر شما جوانان در خانه بنشینید، بدانید که در پیاده‌روهای ما هم دیوار خواهد بود، شما آنها را نمی‌شناسید. من آنها را می‌شناسم. آنها روزی در جلسه‌ای تصمیم گرفتند که در تهران و در پیاده‌رو دیوار بکشند. آنها می‌خواستند، پیاده‌رو زنانه و مردانه ایجاد کنند.»! بعدها اگرچه آقای رئیسی به ریاست جمهوری انتخاب نشد اما، نیمی‌ از آنچه درباره دیوارکشی ایشان گفته بودند به حقیقت پیوست! و ایشان که به ریاست قوه قضائیه انتخاب شده بود، دیوارکشی را آغاز کرد ولی آنگونه که ایشان را متهم کرده بودند، در پیاده‌روها دیوار نکشید!

مدیرمسئول کیهان در ادامه نوشته است: «رئیسی در برخورد قاطع و هوشمندانه با مفسدان اقتصادی و دستگیری و محاکمه آنها، میان یأجوج و مأجوج‌های عصر حاضر و مردم مظلوم و ستمدیده ایران، دیوار بلندی کشید و دست غارتگر آنها را از جان و مال ملت کوتاه کرد. هزاران میلیارد از اموال به غارت رفته مردم را به بیت‌المال باز گرداند و غارتگران را به دست عدالت سپرد... » و این گردونه - که با استجازه معروف آیت‌الله آملی لاریجانی از حضرت آقا به گردش درآمده بود- کماکان به چرخش خود ادامه داد و این روزها با هر چرخی که می‌زند، ارتفاع آن دیوار بلند و بلندتر می‌شود و مردم را به اجرای بی‌چون و چرای عدالت امیدوارتر می‌کند... کاری کارستان و همسو با برخوردی که جناب ذوالقرنین با جماعت بیدادگر یأجوج و مأجوج کرده بود... از این روی باید گفت:‌ آیت‌الله سید ابراهیم ذوالقرنین، دست مریزاد و خدا قوت.

[related-post id="231490"]

احمدی نژاد درباره کوروش چه گفته بود که شریعتمداری به او تاخت


محمود احمدی‌نژاد در سال 1389 زمانی که دوره ریاست جمهوری‌اش با حواشی بسیار همراه بود اظهاراتی جنجالی در یک برنامه تلویزیونی درباره کوروش مطرح کرد که با واکنش حسین شریعتمداری هم همراه شد.

احمدی‌نژاد در شهریور سال ۱۳۸۹ در گفتگوی تلویزیونی به منشور کوروش اشاره کرد و گفت: احترام به ملت‌ها، تحمیل نکردن سلطنت بر دیگر ملت‌ها از طریق جنگ، جلوگیری از ظلم، مجازات ظالم، منع بیگاری، آزاد بودن همه ابناء بشر، حق انتخاب محل سکونت برای مردم، حق انتخاب در اشتغال و منع برده‌داری از ویژگی‌های منشور کوروش است. تخصصی در این باره ندارم که بگویم کورش ذوالقرنین یا پیامبر بوده، اما مشخص است که او آدم خوبی بود.

احمدی نژاد با بیان اینکه تجلیل از کورش ملی‌گرایی نیست. او یک شخصیت برجسته است که البته افتخار می‌کنیم او هم ایرانی بود ادامه داد: این اظهارات تایید نظام شاهنشاهی هم نیست، قاجار و پهلوی آبروی همه ایران را بردند؛ معنایش این هم نیست که در حکومت کوروش خلاف و جرم نبوده است. مثل جمهوری اسلامی که حکومتی عادل است و می‌خواهد معنویت را پیاده کند، ولی غفلت هم گاهی دیده می‌شود.

رئیس جمهور سابق با مقایسه‌ای میان عصر حاضر و دوران کورش در این گفتگوی تلویزیونی گفت: امروز در دنیا تقریبا همه عقلا و سیاستمداران به این نتیجه رسیده‌اند که دو قدرت و مدیریت در جهان است که یکی آمریکا و دیگری ایران است. مدیریت آمریکایی تجربه شد. سوال دارند که مدیریت ایرانی چگونه است و اگر بخواهد در دنیا مناسبات را تنظیم کند، چگونه تنظیم خواهد کرد؟

احمدی‌نژاد نوع حکمرانی کورش را نمونه‌ای از مدیریت ایرانی بر جهان خواند و گفت: این نوع حکومت متعلق به ۲۰۰۰ سال پیش و قبل از اسلام است. پس از اسلام و آشنایی ملت ایران با قرآن، پیامبر (ص)، امیرالمومنین (ع) و اهل بیت (ع) این نوع مدیریت بسیار بهتر شده است.

حسین شریعتمداری مدیر مسئول کیهان پس از این اظهارات به احمدی‌نژاد حمله کرد و گفت: چرا با منشور کوروش عرق شرم بر پیشانی ملت می‌نشانید؟! شریعتمداری نوشت: شاید گفته شود آقای احمدی نژاد معتقدند کوروش همان ذوالقرنین است و از آنجا که در کلام خدا، از ذوالقرنین به نیکی یاد شده است، ایشان نیز منشور کوروش را به عنوان یک سند الهی و پیام یکی از پیامبران! مطرح کرده‌اند! که باید گفت؛ جناب احمدی نژاد در همان مصاحبه تاکید می‌کند که نمی‌داند کوروش همان ذوالقرنین است یا نه؟ و اساساً به این مسئله کاری ندارد. ضمن آن که برپایه اعتقادات به اثبات رسیده اسلامی، تنها آن بخش از کلام پیامبران الهی قابل استناد است که در قرآن – یعنی تنها کتاب آسمانی تحریف نشده – آمده است، بنابراین احتمال مورد اشاره نیز بی اساس است و جایی برای طرح ندارد.

[related-post id="193608"]

سردار نقدی: کوروش شخصت برجسته‌ای نبوده و نیست


حسین شریعتمداری امروز در حالی ابراهیم رئیسی و پادشاه هخامنشی را به هم پیوند زده است که محمدرضا نقدی از سیاسیون هم مسیر او در سال 1397 در نوشته‌ای به شخصیت کوروش تاخته است.

سردار نقدی نوشته است: تاریخِ ایران، تاریخی حداقل هفت‌هزار ساله و شاید ده‌هزار ساله است و نه دوهزار و پانصد ساله؛ به‌طوری‌که بخشی از آثارِ آن تاریخ هفت هزارساله، در شهرِ سوخته‌ زابل و هکمتانه‌ همدان، کشف شده است. امّا رژیمِ منحوسِ پهلوی و جریان‌های فکری و رسانه‌ای وابسته به صهیونیست‌ها، این چندهزار سال از تاریخِ پُرعظمتِ ملّتِ ایران را کنار نهاده و این‌گونه القاء کرده‌اند که تاریخِ ایران، دوهزاروپانصد ساله است، تا در اثرِ این سانسور، مجال برای محمدرضاشاهِ پهلوی فراهم شود که کوروش را در رأسِ تاریخِ ایران قرار دهد و از آنجاکه کوروش، حسبِ آنچه برخی مورّخان نوشته‌اند، ارفاقاتی نسبت به یهودیان داشته است، نتیجه بگیرند که ما نیز امروز باید به او تأسی کنیم و با صهیونیست‌ها، رابطه‌ مودّت دوستی داشته باشیم!

نقدی در ادامه آورده است: کوروش، هرگز شخصیّتِ برجسته و بزرگی نبوده که بتوان او را در رأس و صدر ِتاریخِ ایران نشاند، بلکه حقیقت آن است که اگر تاریخِ ایرانِ باستان به‌درستی، فهم و وصف شود، سرچشمه و ریشه‌ آن به بزرگانی چون پیامبرِ الهی، حضرتِ زرتشت -علیه‌السلام- خواهد رسید و اوست که بر تارکِ تاریخِ ایرانِ باستان، می‌درخشد. با این‌حال، چون محمدرضا شاه و صهیونیست‌ها نمی‌خواستند یک پیامبر، نمادِ تاریخیِ ما باشد، بلکه برای توجیهِ ظلم و استبدادِ شاهانه، نیاز بود که یک شاه، به‌عنوانِ نمادِ تاریخِ ایران شناخته شود.

سردار نقدی ادامه داده است: کوروش، به‌هیچ‌رو در میانِ ملّتِ ایران، منزلت و جایگاهی که رژیمِ پهلوی و صهیونیست‌ها برای او تراشیده‌ و ساخته‌اند را نداشته است. از جمله دلایلِ این ادّعا آن است که نه در شجره‌نامه‌های ایرانیان و نه در سنگ‌قبورِ گذشتگان، و نه در اسامیِ برجستگانِ تاریخِ ملّتِ ایران، نامگذاری به چنین نامی بعنوان یک شخصیت محبوب تکرار نشده و در کتاب‌های کهنِ ایرانی، مانندِ شاهنامه‌ فردوسی که نام‌های محبوب و اسامیِ افرادِ خوش‌نام، به‌وفور در آنها تکرار شده است هم، چنین نامی دیده نمی‌شود.

سردار نقدی در بخش دیگری می‌نویسد: تاریخ‌هایی که امروزه، اغلب به آنها استنادِ بی‌چون‌و‌چرا می‌شود، در واقع، تاریخ‌های دلبخواهانه‌ شاه‌ساخته و ناشی از اوامرِ ملوکانه‌ آنهاست، نه تاریخ‌های مستقل و واقع‌نما و متعهد به حقیقت. از این‌رو، در چنین تاریخ‌هایی، تاریخ به‌صورتی وارونه و معکوس بیان شده است، به‌طوری‌که در آنها، شاهانِ جنایت‌کار و ستم‌کار، محور و اساسِ تحوّلات قرار داده شده‌اند و انقلابیون، آزادیخواهان و مصلحانِ بزرگ، یاغی معرفی شده‌اند. به این دلیل، ما باید تاریخِ خویش را بر اساسِ خودِ واقعیّت، بازنویسی کنیم و به‌جای شاهانی که یکی از دیگری، شرورتر و خبیث‌تر بوده‌اند، تاریخ را با محوریّتِ انبیاء الهی، علما و حکمای راستین، و مصلحانِ آزادی‌خواه و عدالت‌طلبِ ایرانی بنویسیم.

نقدی در پایان تاکید کرده است: ملّتِ شریفِ ایران، هرگز نمی‌تواند میانِ خود و شاهِ مستبد و خون‌ریزی که به مردمِ ایران، ستم کردند و و از جمجمه‌ی مخالفانِ خود، برج می‌ساختند، و چشم‌شان را از حدقه در می‌آوردند، و کتفِ اسرا را به‌هم می‌دوختند، و هشتادهزار انسان را به دلیلِ تفاوتِ فکری، در یک‌روز گردن می‌زدند، و …. احساسِ یگانگی و هم‌ذات‌پنداری کنند و به آنها افتخار کنند!

[related-post id="192989"]

حال سئوالی که در این بین مطرح می‌شود این است که به نظر آقایون، کوروش پادشاه هخامنشی قابل ستایش و تمجید است یا خیر؟ چرا استفاده از نام این پادشاه هخامنشی نیز مثل بسیاری از بخش‌های تاریخ کشورمان دستاویز برداشت‌های سیاسی آقایون در مناسبت‌های مختلف می‌شود ...
کد خبر 242482

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =