چمدان: بی‌بی‌سی نوشت: محققان در اتیوپی یک جمجه تقریبا کامل پیدا کرده‌اند. این جمجمه سه میلیون و هشتصد هزار سال قدمت دارد. تحلیلی از نمونه‌های گرفته شده از این جمجمه در مجله نیچر، این ایده را به چالش کشیده که انسان‌های اولیه اجدادی گوریل - مانند داشته‌اند.

یورونیوز هم نوشت: دیرینه شناسان با انتشار یک گزارش اعلام کردند نتایج یک تحقیق نشانگر آن است که جمجمه تقریبا کامل یک انسان‌تبار که دو سال پیش در منطقه عفر اتیوپی کشف شد، متعلق به حدود سه میلیون و هشتصد هزارسال پیش است.

کشف این جمجمه با نام ام‌آردی MRD -که دانشمندان آن را «بنیادین» توصیف کرده اند- از آن روی مهم است که نشان می‌دهد برخلاف باورهای پیشین که انسان‌تباران در پی تکامل میمون تباران به وجود آمده‌اند،‌ این دو گونه در حدود یکصد هزار سال همزمان با هم زندگی می‌کردند.

در سال ۱۹۷۴، دانشمندان در همین منطقه بقایای یک میمون‌تبار با قدمت ۳/۲ میلیون سال را کشف کرده بودند. این گونه معروف به آفرنسیس «لوسی» نامگذاری شد.

[caption id="attachment_242274" align="aligncenter" width="534"]کشف یک جمجمه ۴ میلیون ساله در اتیوپی جمجمه واقعی و نمونه سازی شده ام‌آردی در آدیس‌آبابا (اتیوپی) | رویترز[/caption]

استفانی ملیلو، دیرین - مردم شناس از موسسه ماکس پلانک در آلمان می‌گوید: «ما تاکنون فکر می‌کردیم آنامنسیس (ام‌آردی) در طول زمان به عفرنسیس تکامل می‌یابد ... اما تحقیقات اخیر فهم ما از روند تکامل را دگرگون کرد و پرسش‌های جدیدی را در مقابل ما قرار داد؛ از جمله اینکه [با توجه به حیات همزمان این دو] آیا میان این دوگونه رقابت برای کسب جا و غذا در میان بوده است؟»

به این ترتیب این پژوهش جدید به این معنی است که علاوه بر «لوسی»، گونه‌های دیگری هم می‌توانند در روند تکاملی متفاوت، منشا ما انسان‌های امروزی باشند.
کد خبر 242273

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =