میراث فرهنگی و گردشگری در کشورهای دیگر چه ساختاری دارند؟ | ساختار پیشرو فراسازمانی در ایتالیا و فرانسه | ایران در مسیر ساختاری ترکیه

چمدان: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با رای و نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان به وزارتخانه تبدیل شد. این تغییر در دولت با استقبال روبرو نشد و سخنگوی دولت بارها اعلام کرد که دولت انگیزه‌ای برای تشکیل این وزارتخانه ندارد اما در نهایت دولت این قانون را اجرا کرد.

پیش از این تبدیل، پیشنهادات مختلفی برای این تغییر ساختار مطرح بود برای مثال عده‌ای اعتقاد داشتند که گردشگری باید تبدیل به وزارتخانه شود، صنایع دستی به وزارت صنایع سپرده شود و میراث فرهنگی به عنوان یک معاونت در دولت ادامه کار خود را پی بگیرد اما در نهایت طرفداران وزارتخانه پیروز شدند.

[related-post id="240773"]

اما ساختار این حوزه‌ها در دیگر کشورها چگونه است؟ در این گزارش به ساختار حوزه‌های میراث‌فرهنگی و گردشگری در برخی کشورهای جهان می‌پردازیم. یکی از نکات جالب در بررسی این کشورها، ساختار گردشگری در دو کشور شاخص این حوزه یعنی فرانسه و ایتالیاست که برای گردشگری ساختاری فراسازمانی دارند.

فرانسه ؛ گردشگری فراتر از یک سازمان


وزارت فرهنگ در فرانسه از 4 اداره اصلی تشکیل شده‌ است که یکی از آنها اداره میراث فرهنگی است.

این اداره وظایفی همانند حفاظت و مرمت آثار تاریخی، باستان‌شناسی، معماری، امور موزه‌ها، ثبت آثار و ... را برعهده دارد.

دولت فرانسه در سال 2017 برای گردشگری یک گروه متشکل از وزارتخانه‌های مرتبط و افراد متخصص را تشکیل داد تا تعیین کننده سیاست‌های دولت و راهبرد آن در حوزه گردشگری باشند، ریاست این گروه بر عهده وزیرامورخارجه دولت فرانسه است. یک شورای راهبری به ریاست نخست وزیر فرانسه هم هر 3 ماه یک بار برای گردشگری در دولت فرانسه تشکیل جلسه می‌دهد.

ترکیه ؛ وزارت فرهنگ و گردشگری 


وزارت فرهنگ و گردشگری در ترکیه مسئول رسیدگی به امور میراث فرهنگی و گردشگری در این کشور است.

این وزارت خانه مسائلی مانند رسیدگی به فرهنگ و هنرهای بومی ترکیه، آثار تاریخی، ثبت آثار و ... را پیگیری می‌کند. در بخش گردشگری هم این کشور چشم‌اندازی تا سال 2023 تعریف کرده و بر اساس آن سیاستگذاری می‌کند.

آمریکا ؛ میراث و گردشگری در دو نهاد مختلف 


سرویس پارک ملی آمریکا که زیر نظر وزارت کشور ایالات متحده امریکا قرار دارد به همراه نهادهای محلی مسئول رسیدگی به آثار تاریخی و طبیعی در دولت فدرال امریکا است.

دفتر گردشگری و سفرهای ملی که بخشی از وزارت بازرگانی آمریکا است نیز بر امور مربوط به گردشگری این کشور رسیدگی می‌کند. از جمله وظایف این دفتر کاهش موانع گردشگری، بازاریابی، تهیه آمار، هماهنگی دفاتر خدمات مسافرتی و ... است.
دولت فرانسه برای گردشگری یک گروه متشکل از وزارتخانه‌های مرتبط و افراد متخصص را تشکیل داد تا تعیین کننده سیاست‌های دولت و راهبرد آن در حوزه گردشگری باشند، ریاست این گروه بر عهده وزیرامورخارجه دولت فرانسه است

ایتالیا ؛ وزارت میراث و سازمان ملی گردشگری


وزارت میراث و فعالیت‌های فرهنگی در کشور ایتالیا رسیدگی به امور آثار تاریخی، حفاظت، مرمت و ... را برعهده دارد و از سال 2018 سازمان ملی گردشگری و  دپارتمان شورای گردشگری وزیران ایتالیا به امور گردشگری این کشور رسیدگی می‌کنند.

ژاپن ؛ سازمان آژانس امور فرهنگی و سازمان ملی گردشگری


در ژاپن اجرای سیاست‌های مربوط به میراث فرهنگی و حفاظت از آنها بر عهده سازمان آژانس امور فرهنگی است و سازمان ملی گردشگری در ژاپن مسئول رسیدگی به امور گردشگری داخلی و بین‌المللی این کشور است.

امارات متحده عربی ؛ اداره فرهنگ و گردشگری 


اداره فرهنگ و گردشگری امارات وظیفه رسیدگی به امور میراث فرهنگی و گردشگری را در این کشور بر عهده دارد. این اداره یکی از مهم‌ترین وظایف خود را بهبود شهرت جهانی، حفظ و شناساندن فرهنگ بومی این کشور تعریف کرده است.
کد خبر 242206

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =