چمدان: پوئینَک روستایی است در شهرستان قرچک استان تهران که امروزه به عنوان محله‌ای از شهر قرچک نیز به‌ شمار می‌آید. در پوئینک تپه‌ای باستانی قرار دارد به نام «تپه میل پوئینک» که دیرینگی آن را برخی قرن ۴ و ۵ هجری برآورد کرده‌اند.

تپه باستانی پوئینک در مسیر احداث کنارگذر جنوبی (کمربندی) شهرستان قرچک قرار دارد. عملیات احداث کنارگذر جنوبی قرچک از سال ۸۳ در دستور کار مدیریت شهری قرچک قرار گرفت که به دلیل واقع شدن تپه باستانی پوئینک در مسیر این پروژه که قرار است به شهرستان ورامین متصل شود تکمیل این پروژه با توقف مواجه شد.

این تثه که در سال 1386 ثبت ملی شده است در سال 1396 مجوز کاوش آن صادر و عملیات آغاز شد.

در پوئینک باغ شازده میرزا (یکی از یاران میرزا کوچک خان) نیز وجود دارد که به علت کناره‌گیری از مخالفت با رضاشاه پهلوی این باغ را به وی بخشیدند.

حالا خبر رسیده است بخش‌هایی از تپه هشت هزار ساله و ثبت ملی «پوئینک» به‌ صورت مخفیانه و بی‌سروصدا طی چند روز اخیر تخریب شده است.

ایرنا در این زمینه نوشته است: طی ماه‌های اخیر زمزمه‌های احتمال تخریب این تپه تاریخی به بهانه احداث کمربندی شنیده می‌شد و حالا عکس‌های جدیدی از این تپه نشان می‌دهد که تخریب به صورت هدفمند و با استفاده از تجهیزات انجام شده است. البته هنوز احراز نشده است که تخریب بخشی از این تپه با موضوع احداث کمربندی ارتباط مستقیم دارد یا خیر اما تخریب این اثر ثبت ملی در حالی اتفاق افتاده که هنوز واکنشی از سوی مسئولان مشاهده نشده است.

عکس‌های جدید این تپه باستانی نشان می‌هد که بخشی از ضلع جنوبی تپه اخیرا تخریب شده است.

تخریب هدفمند تپه پوئینک - تخریب تپه باستانی قرچک - تخریب تپه باستانی

تخریب هدفمند تپه پوئینک - تخریب تپه باستانی قرچک - تخریب تپه باستانی

عکس‌ها: ایرنا
کد خبر 242185

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • دزد خونه ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۷
    مملکتی که بی صاحاب باشه همینه