آثار موزه ملی ایران به سلامت از چین بازگشت | چینی‌ها به تماشای سنگ پی بنای تخت جمشید رفتند

چمدان:  آثار موزه ملی ایران که در قالب نمایشگاه در موزه ملی چین در شهر پکن به نمایش گذاشته شده بود با پایان کار نمایشگاه مذکور در روز یکشنبه 3 شهریور ماه 1398 وارد کشور شد.

در این نمایشگاه علاوه بر جمهوری خلق چین ۲۲ کشور شامل افغانستان، ایران، پاکستان، ارمنستان، هند، اردن، تاجیکستان، مغولستان، ترکمنستان، میانمار، سریلانکا، آذربایجان، لبنان، امارات متحده عربی، کامبوج، ژاپن، عربستان سعودی، مالزی، سنگاپور، لائوس از قاره آسیا و یونان و مصر هم به عنوان دو کشور میهمان از قاره‌های اروپا و آفریقا با نمایش آثاری فاخر سعی در معرفی فرهنگ و تمدن سرزمین خویش داشتند. این اشیا عمدتا حاصل کاوش‌های باستان شناسی بوده و توانستند آسیا را به عنوان قاره‌ای کهن با سابقه هزاران ساله به جهانیان معرفی کنند.

جبرییل نوکنده در بیان خصوصیات مورد توجه این نمایشگاه گفت: موزه ملی چین موفق شد با بهره‌گیری از طراحی بسیار با شکوه، نحوه چیدمان مناسب آثار، پخش نماهنگ بسیار زیبا در ورودی نمایشگاه و بهره مندی از ابزارهای مدرن دیجیتال عملکرد بسیار موفقی در جذب بازدیدکنندگان و ارتقای دانش آنها داشته باشد.

او در بیان دستاوردهای مهم حضور ایران در این نمایشگاه گفت: مطابق با اعلام موزه ملی چین بیش از دو میلیون و 260 هزار بازدیدکننده طی این مدت از موزه مذکور و نمایشگاه‌های موقت آن بازدید داشته‌اند و این بازه زمانی کوتاه نشان دهنده موفقیت این رویداد بین المللی است.

نوکنده اشاره کرد: این شمار فراوان بازدیدکننده معیار مناسبی برای سنجش میزان علاقه مندی و توجه به فرهنگ از سوی یک ملت بزرگ محسوب می‌شود. چین امروزه هدف بسیاری از کشورهای جهان به منظور توسعه روابط تجاری و فرهنگی و جذب گردشگران است.

رئیس کل موزه ملی ایران خاطرنشان کرد: موزه ملی ایران مفتخر است بار دیگر توانسته در راستای معرفی فرهنگ، هنر و تمدن غنی ایران گامی موثر برداشته و نقش مهم سرزمین ایران را با ریشه‌های هزاران ساله آن در شکل گیری تاریخ تمدن بشر به جهانیان عرضه کند. فرهنگی پویا و دوستدار صلح که نه تنها در حوزه آسیا بلکه در تمام جهان موجب تحسین و حیرت فرهنگ دوستان می‌شود و این به مدد نمایش آثاری است که هر کدام خود یک سفیرفرهنگی و نشانه ای از یک تمدن کهن است.

لازم به ذکر است موزه ملی ایران در این نمایشگاه با ۱۵ اثر تاریخی - فرهنگی متنوع شرکت کرد که قدیمی‌ترین آن سنگ پی بنای تخت جمشید مربوط به داریوش هخامنشی بود.

از دیگر آثار می توان به ریتون سفالی دماوند از دوره اشکانیان، سردیس گچی حاجی آباد فارس، بشقاب برنزی با نقش گریفون و آبگینه هایی از شوش و گیلان از دوره ساسانی، سفالینه و کاشی زرین فام از شهرهای باستانی تخت سلیمان و گرگان، چینی های آبی سفید از مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی، کره برنجی به عنوان ابزار ستاره شناسی از دوره سلجوقی اشاره کرد.

شکوه تمدن های آسیا ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ با حضور وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری خلق چین، سفرای کشورها، مقامات عالی رتبه سیاسی فرهنگی بیش از ۲۲ کشور آسیایی و محمد کشاورز زاده سفیر ایران در پکن و هیئت همراه در موزه ملی چین گشایش یافت.
کد خبر 242113

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =