چمدان: آناتولی نوشت: دو مرز «کاپی‌کوی» ترکیه و «رازی» ایران که سال 2011 توسط مسئولان طرفین افتتاح شد از مهم‌ترین گذرگاه‌های دو کشور و مسیر سهل‌الوصول ایرانی‌ها برای سفر به شهر زیبای وان جهت انجام خرید و تفریح است.

ترمینال مسافربری خوی، اولین انتخاب ایرانی‌ها برای رفتن به وان ترکیه است. آنها از طریق ون‌های شرکت‌های مسافربری مسافت 169 کیلومتری تا این شهر را طی می‌کنند.

[caption id="attachment_242034" align="aligncenter" width="863"]سفر زمینی به وان ترکیه - سفر از خوی به ترکیه - سفر از خوی به وان - سفر از مرز رازی به وان ترکیه ترمینال مسافربری خوی، اولین انتخاب ایرانی‌ها برای رفتن به وان ترکیه است[/caption]

محمدامین تاج‌الدینی که از 3 سال پیش تاکنون در یکی از شرکت‌های مسافربری خوی کار کرده است در این زمینه به آناتولی می‌گوید: «از زمان بازگشایی این مرز، مسافران خیلی بیشتر شده‌اند. مقصد اکثر آنان، وان است. آنها از شهرهای دور و نزدیک ایران به‌صورت زمینی عازم وان می‌شوند. حتی از شیراز و زاهدان نیز مسافر داریم. مسافران بیشتر برای خرید به وان می‌روند.

او می‌گوید: در تابستان و عید به دلیل هوای مناسب و تعطیلات مسافر بیشتری داریم. روزانه با 7 دستگاه ون آنها را به ترکیه می‌رسانیم. علی‌رغم بالا بودن عوارض خروج از ایران و تاثیر آن بر تعداد مسافران نوروزی، شاهد افزایش شمار آنها در تابستان هستیم».

تاج‌الدینی اضافه می‌کند: «وجود این گذرگاه مرزی باعث رونق اقتصادی خوی شده است. برخی مسافران شب در اینجا می‌مانند. این امر موجب ساخت هتل و مهمانسرا شده است. برخی نیز خرید می‌کنند و کالاهای مختلف را با خود به وان می‌برند».

[related-post id="231462"]

[caption id="attachment_242032" align="aligncenter" width="4928"]سفر زمینی به وان ترکیه - سفر از خوی به ترکیه - سفر از خوی به وان - سفر از مرز رازی به وان ترکیه علی‌رغم بالا بودن عوارض خروج از کشور، شاهد افزایش شمار مسافران ایران برای سفر به وان در تابستان هستیم[/caption]

محمد قره‌جانلو نیز که دارای 17 سال سابقه فعالیت در زمینه گردشگری است می‌گوید: «مقصد مسافران پس از افزایش نرخ دلار تغییر یافت و وان به یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگران ایرانی تبدیل شد. وان شهری ارزان است و توانسته ارتباط خوبی بین مشتری و هتل‌ها برقرار و قیمت‎های خوبی ارائه کند. تا دو سال پیش تنها چند آژانس گردشگری در خوی بود. حال، 100 آژانس وجود دارد و تمام هتل‌های وان توسط ایرانی‌ها رزرو می‌شوند. مسئولان وان در تعطیلات عید اقامتگاه‌های دولتی و دانشجویی نیز در اختیار ایرانی‌ها قرار دادند».

این راهنمای گردشگری همچنین اظهار داشت: «قطار تهران - وان مسافر زیادی جذب کرده است. تا پایان تابستان بسیاری بلیت خود را خریده‌اند. ظرفیت آژانس ما نیز برای خرید بلیت قطار پر شده است».

[related-post id="231282"]

[caption id="attachment_242033" align="aligncenter" width="4454"]سفر زمینی به وان ترکیه - سفر از خوی به ترکیه - سفر از خوی به وان - سفر از مرز رازی به وان ترکیه تا دو سال پیش تنها چند آژانس گردشگری در خوی بود | الان 100 آژانس وجود دارد و تمام هتل‌های وان توسط ایرانی‌ها رزرو می‌شوند [/caption]

ناهید که صاحب یک مزون است نیز به آناتولی می‌گوید: «همیشه برای خرید کالا به استانبول و وان می‌روم. با توجه به گرانی بلیت هواپیما، از راه زمینی سفر می‌کنم. این مسیر منظره زیبایی هم دارد. تصمیم گرفتیم برای خرید به وان برویم. هرچند نرخ‌ها مثل قبل هم نیست و باید برای یافتن کالای ارزان تلاش زیادی بکنیم».

عادل ویسی که از شهر اهواز در جنوب ایران به خوی در شمال غرب این کشور آمده است هم اظهار داشت: «برای نخستین بار از ایران خارج می‌شوم. دوستانم وان را پیشنهاد دادند. در اینترنت هم جست‌وجو کردم. به نظرم در این شهر خوش می‌گذرد. به دلیل شرایط و هزینه‌های مناسب این سفر (قیمت بلیت خوی - وان حدود 10 دلار است) از مرز رازی به ترکیه می‌رویم».

[caption id="attachment_242031" align="aligncenter" width="4928"]سفر زمینی به وان ترکیه - سفر از خوی به ترکیه - سفر از خوی به وان - سفر از مرز رازی به وان ترکیه قیمت رفت و برگشت بلیت خوی - وان حدود 10 دلار است[/caption]

[related-post id="232193"]

 
کد خبر 242030

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =