چمدان: پس از چند سال وقفه بالاخره در دو ماه گذشته قطارهای تهران - وان و تهران - آنکارا راه اندازی شدند و مسافران این مسیر، سفری ریلی را تجربه کردند. به گفته مسئولان راه آهن هر دو قطار نیز از سوی ایرانی‌ها با استقبال نسبتا مناسبی مواجه شده است.

مدیرعامل شرکت راه آهن در زمان اعلام راه اندازی قطار تهران - وان و تهران - آنکارا از احتمال راه اندازی تور ریلی گردشگری ترکیه و همچنین قطار تهران - استانبول خبر داده بود اما از جزئیات آن چیزی اعلام نکرده بود.

سعید رسولی پس از چند ماه با بیان اینکه راه‌اندازی قطار تهران - وان و تهران - آنکارا با استقبال خوبی روبرو شده است گفت: برای راه‌اندازی خط ریلی تهران - استانبول نیز در حال مذاکره هستیم و از قبل و سال‌های دور نیز تقاضا برای آن وجود داشته است. بنابراین طرح این موضوع را انجام داده و همکاران من در حوزه مسافری با راه آهن ترکیه در حال گفت‌وگو، مذاکره و رایزنی هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه مهم‌ترین مساله‌ای که وجود دارد این است که شرکتی که می‌خواهد این کار را انجام دهد، باید نیازسنجی کند گفت: این شرکت باید ببیند که تا چه حد ظرفیت جا به جایی مسافر در این خط ریلی وجود دارد و چقدر از آن استقبال خواهد شد؟ و اساسا مسافر در این مسیر وجود دارد که ارزش سرمایه‌گذاری هنگفت این‌چنینی را داشته باشد.

وی با بیان اینکه بر اساس بررسی‌های صورت گرفته استقبال خوبی از قطار تهران استانبول خواهد شد و صرفه اقتصادی خوبی برای سرمایه‌گذار آن وجود خواهد داشت، گفت: در ارتباط با ترکیه توسعه قطارهای گردشگری را نیز در پروتکل به امضاء رسیده توسط طرفین گنجانده‌ایم و همکاران ما در حال کار کارشناسی روی آن هستند.

رسولی به وزارت گردشگر از ترکیه نیز اشاره کرد و گفت: راه آهن این کشور علاقه مندی خود را نشان داده‌ و امیدواریم تا این‌گونه سیرها بین دو کشور رونق بگیرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه بازه زمانی درنظر گرفته شده برای احداث و راه‌اندازی قطار تهران - استانبول چقدر است و آینده آن را چگونه می‌بینید؟ به ایسنا گفت: قطعا توسعه خطوط ریلی بین ایران و ترکیه و حتی کشورهای مختلف دیگر آینده خوبی دارد اما نمی‌توان از هم اکنون برای راه‌اندازی و بهره‌برداری از قطار تهران - استانبول زمانی را مشخص کرد و باید منتظر شروع عملیات اجرایی آن باشیم.

[related-post id="239694"]

وان[related-post id="231462"]
کد خبر 241730

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =