مجسمه دزدی در پایتخت تمامی ندارد ؛ جدول مجسمه‌های گم شده تهران را ببینید | سردیس قیصرامین پور هم به سرقت رفت

چمدان: گم شدن مجسمه‌ها و سرقت آنها در تهران دیگر عادی شده است. سال 1389 را به خاطر بیاورید. مجسمه‌های تهران در مدت کوتاهی به طرز عجیبی گم می‌شدند. مدیران مسئول آن زمان اعلام کردند که تندیس‌ها به سرقت رفته‌اند.

تعداد مجسمه‌های گم شده تهران تا اردیبهشت ۸۹ به ۱۲ مورد رسید که هر یک بین ۷۰ تا ۷۰۰ کیلو وزن داشتند. هر چند شهردار وقت تهران خواستار پیگیری آن از سوی نیروی انتظامی شد اما در نهایت نتیجه‌ای حاصل نشد.

چندی پیش نیز احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر از گم شدن مجسمه «ملک المتکلمین» در تهران گفت که البته خیلی مرتبط با روزها و سال‌های اخیر نیست و سرقت این مجسمه دست‌کم مربوط به ۲۵ سال پیش است. [ماجرای گم شدن مجسمه «ملک المتکلمین» در تهران]

اغلب این مجسمه‌هایی که در سال‌های اخیر به سرقت رفته‌اند آثاری شاخص از هنرمندان مطرح بوده‌اند ؛ از مجسمه ستارخان و باقرخان تا مجسمه استاد شهریار و ابن سینا ... جالب این که به مجسمه گوساله دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران هم رحم نکردند.

حالا در جدیدترین سرقت و گم شدن مجسمه‌ها شهرداری منطقه۲ تهران سرقت سردیس قیصر امین پور شاعر و ادیب معاصر ایران را تأیید کرده است. تندیس قیصر امین پور در بلواری به همین نام در خیابان سعادت آباد نصب شده بود که دیگر اثری از آن نیست.

مسئولان شهرداری منطقه دو، پیگیری حقوقی و اقدامات لازم برای تهیه و نصب سردیس جایگزین توسط سازمان زیباسازی شهر تهران در کمترین زمان ممکن را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

مجتبی موسوی معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران نیز در این زمینه گفت: مجسمه قیصرامین‌پور از جای خود کنده شده بود چنانکه استراکچر فلزی داخلی مجسمه از خود مجسمه جدا شده بود. چگونگی کندن آن اینکه با پتک انجام شده یا ابزار دیگر قابل فهم نبود ولی با توجه به آنکه مجسمه از استراکچر آن جدا شده، می‌توان گفت مجسمه کنده شده است.

[related-post id="9609"]

جدول زیر فهرست برخی مجسمه‌های گم شده تهران را نشان می‎‌دهد:


ردیفمجسمهمکانسازنده1ستارخانخیابان ستارخانشهریار ضرابی 2باقرخانواقع در خیابان شهرآراشهریار ضرابی 3صنیع خاتمپارک ملتحمید شانس 4زندگیخانه هنرمندان ایرانفاطمه امدادیان 5مجسمه خانه هنرمندانخانه هنرمندان ایرانمحمد مددی 6استاد شهریارمقابل تئاتر شهر (پارک دانشجو)علی قهاری 7شریعتیدو مجسمه در پارک شریعتیحمید شانس 8مادر و فرزندشهرک غربهژبر ابراهیمی 9ابن سیناپارک بهجت‌آبادعذرا عبدالنبی 10گوسالهدانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران

11مجسمه برنزی پارک استقلالپارک استقلالروح‌الله شمسی‌زاده 12قیصر امین پورسعادت آباد


 

[related-post id="11493"]

[related-post id="33364"]
کد خبر 241729

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =