چمدان: عروج مریم یا عروج مریم به عرش، عقیده‌ای در نزد کلیسای کاتولیک، ارتدوکس شرقی و بخشی از انگلیکان است. بر اساس این باور جسم و روح مریم مادر مسیح، پس از پایان زندگیش در دنیا به سوی عرش منتقل می‌شود.

کلیسای مریم مقدس مربوط به دوره پهلوی است و در تهران، خیابان میرزا کوچک خان واقع شده است. این بنا بین سال‌های ۱۳۲۴ تا ۱۳۴۹ دفتر اصلی و محل سکونت اسقف اعظم ارمنی‌ها بوده‌ است که بعدها به کلیسای سرکیس مقدس انتقال یافت.

پلان کلیسا با ابعاد کوچک‌تر، متأثر از معماری کلیساهای سده‌های هفتم تا دهم میلادی منطقهٔ تایک، ارمنستان بزرگ طراحی شد. پلان کلیسا، هم از خارج و هم از داخل به شکل صلیب است و طبق سنت کلیساهای ارمنیان محراب آن در سمت شرق قرار دارد.

این کلیسا دارای یک گنبد اصلی 12 ضلعی با 12 نورگیر و یک گنبد ناقوس خانه با 6 ستون در سمت غربی است. گنبد اصلی کلیسا که به هیچ وجه از معماری ارمنی پیروی نمی‌کند، متأثر از معماری بیزانسی ساخته شده که در گرجستان و روسیه متداول بوده‌ است.

ورودی اصلی که در سمت غرب بنا قرار دارد دارای سردری به سبک معماری کلیساهای سده‌های چهارم و پنجم میلادی در ارمنستان است که با کاستن ضخامت دو دیوار دو طرف سردر و قرار دادن دو ستون زیبایی خاصی به این قسمت بخشیده‌ است.

کلیسای مریم مقدس ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۲۳۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

تصاویری از مراسم عید «عروج مریم مقدس» در این کلیسای تاریخی را در زیر بینید:

عکس‌ها: عکاس ژوانا ابدیان - ایرنا
کد خبر 240732

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =