چمدان: مدرسه آزاد همدان مربوط به اوایل دوره پهلوی است و در ۷ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۱۶۲۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنای تاریخی همانند بسیاری از بناهای تاریخی دیگر این روزها حال و هوای خوشی ندارد و روند مالکیت و کاربری آن نوید روزهای خوبی را نمی‌دهد.

ساختمان «وکیل الرعایا» یا همان «مدرسه آزاد» بیش از ۱۱۰ سال قدمت تاریخی دارد و متعلق به نماینده مردم همدان در دوره‌های اول و دوم مجلس شورای ملی بوده است. این ساختمان پس از انقلاب مصادره و در اختیار آموزش و پرورش استان همدان قرار داده شد و تا سال 1395 به عنوان فضای آموزشی مورد استفاده قرار گرفت. با هشدار اداره کل نوسازی مدارس درباره ایمنی این بنا دیگر مجوز تحصیل در این بنای تاریخی صادر نشد و این بنای تاریخی در اختیار انجمن علمی معلمان و دانش آموزان و کانون بازنشستگان آموزش و پرورش قرار گرفت.

غلامرضا خانی‌نور رئیس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش همدان با بیان اینکه مالکیت این ساختمان تاریخی قبل از انقلاب در اختیار فردی به نام «مکارچی» بود و از سال ۱۳۸۰ سند آن به نام بنیاد مستضعفان به ثبت رسید به ایرنا گفت: مالکیت این ساختمان در حال حاضر در اختیار بنیاد مستضعفان است اما تاکنون ریالی برای تعمیر و نگهداری آن هزینه نکرده است.

وی با بیان اینکه این ساختمان پیش از انقلاب مدتی به عنوان دادگاه و ۶۰ سال نیز به عنوان مدرسه کاربری داشته است گفت: ساختمان «وکیل الرعایا» که برخی آن را به عنوان «مدرسه آزاد» می‌شناسند از سال ۱۳۸۴ در اختیار مدرسه ایثارگران و پس از آن در اختیار مدرسه دخترانه از راه دور مائده بوده است.

رئیس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش همدان با تاکید بر اینکه بر اساس فرمان امام خمینی (ره) اینگونه مکان‌های مصادره‌ای باید در اختیار فضاهای آموزشی قرار گیرند ادامه داد: بنیاد مستضعفان معتقد است انجمن علمی معلمان و دانش آموزان و همچنین کانون بازنشستگان آموزش و پرورش کارکرد آموزشی ندارند و با ارائه شکایت به دادگاه حکم تخلیه آن را گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه ۸ مرداد ۱۳۹۸ حکم تخلیه این ساختمان صادر و بر اساس مهلت داده شده تا پنجم شهریور ماه این ساختمان باید تخلیه کامل شود گفت: تاکنون وظیفه حفظ و نگهداری این ساختمان تاریخی را آموزش و پرورش استان همدان بر عهده داشته اما نگرانیم پس از تخلیه، این ساختمان رها شود و به سرنوشت سایر خانه‌های تاریخی همدان دچار شود و در آستانه تخریب قرار گیرد.

[caption id="attachment_240668" align="aligncenter" width="800"]مدرسه آزاد همدان - وکیل الرعایا همدان مدرسه آزاد همدان مربوط به اوایل دوره پهلوی است و در ۷ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۱۶۲۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است[/caption]

احمد ترابی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی همدان نیز با بیان اینکه آثار ثبت ملی را هیچ کس نمی‌تواند تخریب کند و میراث فرهنگی نظارت مستقیم بر حفظ و نگهداری آنها خواهد داشت گفت: کانون بازنشستگان آموزش و پرورش به خوبی حافظ این بنای تاریخی بوده و ماه گذشته نیز مکاتباتی برای حفظ، مرمت و نگهداری آن با میراث فرهنگی انجام داده است.

وی تصریح کرد: مالک این بنای تاریخی باید با تامین اعتبار و همکاری با میراث فرهنگی، این ساختمان تاریخی را حفظ کند.

[related-post id="239847"]

[related-post id="198713"]

[related-post id="234792"]
کد خبر 240637

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =