چمدان: شازده کوچولو (به فرانسوی: Le Petit Prince) اثر آنتوان دو سنت اگزوپری نخستین بار در سپتامبر سال ۱۹۴۳ در نیویورک منتشر شد. این کتاب به بیش از ۳۰۰ زبان و گویش ترجمه شده است و با فروش بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ محسوب می‌شود.

اگزوپری تا قبل از جنگ جهانی دوم خلبان تجاری موفقی بود که در خطوط پست هوایی میان اروپا، آفریقا و آمریکای جنوبی به فعالیت می‌پرداخت اما با آغاز جنگ، هر چند از دیدگاه سن و وضعیت سلامتی در شرایط مطلوبی نبود اما به نیروی هوایی فرانسه آزاد در شمال آفریقا پیوست. در ماه ژوئیه ۱۹۴۴ هواپیمای او در یک پرواز شناسایی بر فراز دریای مدیترانه ناپدید شد.

[caption id="attachment_240646" align="aligncenter" width="4632"]شازده کوچولو - آنتوان دو سنت اگزوپری کتاب شازده کوچولو «خوانده شده‌ترین» و «ترجمه شده‌ترین» کتاب فرانسوی‌زبان جهان است و به عنوان بهترین کتاب قرن ۲۰ در فرانسه انتخاب شده‌ است[/caption]

کتاب شازده کوچولو «خوانده شده‌ترین» و «ترجمه شده‌ترین» کتاب فرانسوی‌زبان جهان است و به عنوان بهترین کتاب قرن ۲۰ در فرانسه انتخاب شده‌ است. از این کتاب به‌طور متوسط سالی یک میلیون نسخه در جهان به فروش می‌رسد. این کتاب در سال ۲۰۰۷ نیز به عنوان کتاب سال فرانسه برگزیده شد.

سنت اگزوپری طی این داستان از دیدگاه یک کودک که از سیارکی به نام ب۶۱۲ آمده، پرسشگر سؤالات بسیاری از آدم‌ها و کارهایشان است. این نویسنده در این داستان به شیوه‌ای سوررئالیستی به بیان فلسفه خود از دوست داشتن، عشق و هستی می‌پردازد.

نسخه‌های جدیدی از شازده کوچولو در سال 2013 به مناسبت هفتادمین سالگرد تولد این رمان منتشر شد. نسخه‌ای با جلد مقوایی برای نوجوانان، نسخه‌ای دیگر به همراه سی دی کتاب گویای شازده کوچولو با صدای ویگو مورتنسن هنرپیشه فیلم «ارباب حلقه‌ها» و نسخه‌ای مصور به همراه نقاشی‌های ژوان سفار ...

شازده کوچولو - آنتوان دو سنت اگزوپری

خبرگزاری فرانسه حالا 76 سال پس از خلق «شازده کوچولو» خبر داده است که طرح‌های اولیه کتاب «شازده کوچولو» به قلم «آنتوان دو سنت اگزوپری» نویسنده فرانسوی به طور کاملا سالم داخل پوشه‌ای در یک انباری در شمال سوئیس کشف شده است. طرح‌های اولیه کشف شده شامل تصویری از شازده کوچولوست که با یک روباه حرف می‌زند.

«الیزابت گروسمان» مسئول بنیاد فرهنگی (موزه) وینترتور سوئیس اعلام کرده طرح‌های اولیه کتاب «شازده کوچولو»، سه دهه پیش در یک حراجی به «برونو استفانینی» فروخته شد و فرد خریدار سال گذشته از دنیا رفته است. استفانینی خریدار شازده کوچولو که یکی از بزرگترین مجموعه‌داران سوئیس بود و ده‌ها هزار اثر را تا قبل از مرگش گردآوری کرده بود، بنیاد وینترتور را برای مدیریت دارایی‌های فرهنگی‌اش تاسیس کرد.

به گفته گروسمان، موزه وینترتور با کتابخانه مورگان نیویورک تماس می‌گیرد تا به مسئولان این کتابخانه در مورد این کشف اطلاع دهد. طرح‌های اولین سنت اگزوپری در این کتابخانه نگهداری می‌شود.

[caption id="attachment_240640" align="aligncenter" width="363"]شازده کوچولو - آنتوان دو سنت اگزوپری هواپیمای آنتوان دو سنت اگزوپری در ماه ژوئیه ۱۹۴۴ در یک پرواز شناسایی بر فراز دریای مدیترانه ناپدید شد[/caption]
کد خبر 240635

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =