چمدان: اراضی عباس‌آباد براساس طرح جامع و اسناد بالادستی از باغ‌هایی با عناوین باغ کتاب، هنر، نمایش و … تشکیل خواهد شد. باغ کتاب راه‌اندازی شده و مجموعه دریاچه و باغ هنر نیز امروز 27 مرداد ماه راه اندازی شد.

مسیر سبز  این باغ از پارک آب و آتش آغاز شده است و از پل طبیعت عبور کرده و به باغ کتاب و کتابخانه ملی امتداد می‌یابد.

بوستان آب و آتش، پارک طالقانی و پل طبیعت، باغ کتاب و بخشی از این باغ شامل خانه شعر و ادبیات و خانه هنرهای تجسمی افتتاح شده است و دریاچه نیز به بهره برداری رسید و در مرحله سوم کوشک اصلی باغ به بهره برداری می‌رسد.

در حال حاضر چندین ایستگاه مترو و پایانه حمل و نقل عمومی در اطراف مجموعه اراضی عباس‌آباد واقع شده و این مجموعه با داشتن باغ جواهرات، باغ کتاب، پارک آب و آتش و... که جزء جاذبه‌های این مجموعه محسوب می‌شوند یک جاذبه گردشگری و فرهنگی ویژه را برای شهر تهران ایجاد می‌کند.

[related-post id="240339"]

جزئیات باغ و دریاچه هنر


مساحت فاز دوم باغ هنر حدود پنج هزار مترمربع است. در محوطه باغ هنر فضای گالری و حدفاصل باغ کتاب و موزه دفاع مقدس رواق و سالن آمفی تئاتر طراحی شده است. با بهره برداری از این مجموعه امکان حضور هنرمندان برای برگزاری تئاتر و کنسرت خیابانی، برپایی گالری‌های نقاشی و صنایع دستی فراهم می‌شود. ضمن اینکه پاتوق‌هایی به منظور حضور و استراحت شهروندان و گردشگران نیز در نظر گرفته شده است.

باغ هنر از نظر زاویه دید به بخش زیادی از اراضی عباس آباد اشراف دارد و این موضوع یکی دیگر از ویژگی‌های این مجموعه است. فاز سوم باغ هنر تا اوایل سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

مساحت سه فاز باغ هنر حدود هشت هزار مترمربع است. فاز اول باغ هنر شامل ۲ ساختمان با عنوان خانه نقش و خانه شعر بود که خانه شعر سال گذشته و خانه نقش ۲ سال گذشته افتتاح شد.

دریاچه هنر حدفاصل باغ هنر، باغ نمایش و باغ کتاب در میان سه مجموعه قرار گرفته که امکان دسترسی به آن از این سه باغ وجود دارد. دریاچه هنر جنبه گردشگری و تفریحی دارد. یک فضای کافه گالری نیز به صورت جزیره مانند در این دریاچه طراحی شده که امکان ایجاد گالری در آن پیش‌بینی شده است. قایق‌سواری و استفاده از قایق کنترلی از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده برای دریاچه هنر است که در آینده اجرایی می‌شود.

محور و گذر فرهنگ، این سه مجموعه را به یکدیگر متصل می کند که در نهایت به میدان فرهنگ واقع در این اراضی می‌رسد. گذر فرهنگ از روی دریاچه عبور می‌کند که قسمت شرقی آن باغ کتاب، کتابخانه ملی و قسمت غربی آن باغ هنر و باغ نمایش قرار دارد. مساحت مجموعه شمالی و جنوبی دریاچه با محوطه‌سازی پیرامونی حدود ۲.۵ هکتار است.

[related-post id="240515"]

شهردار تهران: شاهد ایجاد جاذبه‌ای بی‌بدیل برای شهر تهران هستیم


پیروز حناچی شهردار تهران در این مراسم با اشاره به جاذبه‌های گردشگری عباس آباد گفت: مجموعه فرهنگی تفریحی عباس‌آباد از جاذبه‌های جدید شهر تهران قلمداد می‌شود که خوشبختانه طرح آن در شورای عالی شهرسازی و کمیسیون ماده ۵ به تصویب رسیده است. قطعا پس از اجرای کامل طرح این مجموعه می‌توانیم شاهد ایجاد جاذبه‌ای بی‌بدیل برای شهر تهران باشیم. البته در حال حاضر نیز مجموعه اراضی عباس‌آباد از جاذبه‌های شهر تهران است که سالانه میلیون‌ها نفر بازدیدکننده را پذیراست.

وی با اشاره به این‌که طرح‌های اجرایی در مجموعه اراضی عباس‌آباد از مصادیق اجرای عدالت در شهر تهران است، افزود: برای تأمین آب دریاچه هنر با توجه به قنات‌های بسیاری که از این مجموعه عبور می‌کنند می‌توانیم بهره بگیریم، اما تمام تلاش ما این است که از آب‌های زیرزمینی کمتر استفاده کنیم و برای تأمین آب این دریاچه از پساب‌های تصفیه شده استفاده کنیم. البته در مجموعه اراضی عباس‌آباد یک تصفیه‌خانه‌ داریم.

حناچی در پاسخ به سوالی در خصوص آبیاری فضای سبز این مجموعه گفت: قطعا فضای سبز یکی از عناصر اصلی شهر تهران محسوب می‌شود و مجموعه اراضی عباس‌آباد نیز به مساحت ۴۷ هکتار در اختیار شهروندان قرار گرفته و ما برای آبیاری فضای سبز در این مجموعه از روش‌های جدید همچون آبیاری قطره‌ای بهره خواهیم گرفت.

وی در خصوص بهره‌گیری از پساب‌ها برای آبیاری فضای سبز نیز گفت: با وزارت نیرو مذاکراتی را انجام داده‌ایم تا بتوانیم با احداث تصفیه‌خانه‌های محلی از پساب برای آبیاری فضای سبز استفاده کنیم.

[related-post id="239999"]

چطور می‌توانیم به باغ و دریاچه جدید تهران برویم؟


موقعیت باغ و دریاچه جدید تهران تسبت به باغ کتاب تهران را در تصویر و نقشه زیر ببینید. برای رفتن به این باغ و دریاچه جدید می‌توانید از مترو استفاده کنید. ایستگاه متروی شهید حقانی و متروی شهید همت دو ایستگاه نزدیک به باغ کتاب تهران هستند. از متروی شهید حقانی هم می‌توانید با ون‌های مخصوص به باغ کتاب برسید. اگر به پیاده روی هم علاقه‌مند هستید می‌توانید با۱۰ دقیقه‌ پیاده رودی در فضای باغ موزه دفاع مقدس به باغ کتاب برسید. از باغ کتاب طبق نقشه زیر به دریاچه و باغ هنر بروید.

اگر با خودروی شخصی هم قصد دارید به این دریاچه و باغ جدید تهران بروید می‌توانید از طریق اتوبان همت (شرق به غرب)، بعد از خروجی حقانی و یا اتوبان حقانی (غرب به شرق) بعد از اتوبان مدرس، وارد بلوار کتابخانه ملی شوید و از باغ کتاب و دریاچه و باغ هنر بهره ببرید.

تصاویری از این دریاچه را در زیر ببینید:کد خبر 240576

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =