متن عقد آریاییچمدان: چند سالی است که عقدی به نام عقد آریایی در مراسم ازدواج ایرانی‌ها برگزار می‌شود و عروس و دامادها بعد از انجام عقد رسمی اقدام به برگزاری آن می‌کنند.

یکی از دفاتر ازدواج و طلاق در تشریح این نوع عقد نوشته است: عقد آریایی، یک عقد تشریفاتی است و بعد از عقد رسمی برگزار می‌شود. آیین برگزاری عقد آریایی با عقد رسمی و اسلامی متفاوت است. نحوه برگزاری عقد آریایی کمی طولانی است و عاقد برگزاری این جشن، اختیاری است. منظور از اختیاری این است که تنها نحوه برگزاری را بلد باشد کافی است و حتما لزومی ندارد عاقد رسمی باشد.

این دفتر ازدواج و طلاق در ادامه نوشته است: زبان برگزاری عقد آریایی فارسی سلیس است که مهمانان حاضر در جشن باید عروس و داماد را در بیان جملات عقد آریایی همراهی کنند. برخی می‌گویند عقد آریایی همان عقد شرعی است و تنها به جای کلمات عربی از کلمات فارسی استفاده می‌شود در حالی که برای عقد شرعی حتما باید از کلمات عربی استفاده شود تا عقد رسمی باشد. عقد آریایی حتما باید بعد از عقد شرعی برگزار شود و خواندن عقد آریایی باعث محرم شدن عروس و داماد نخواهد شد.

بارها واکنش‌های مختلفی درباره این نوع مراسم مطح شده بود اما رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق درباره دفاتر ازدواج و طلاق‌های غیررسمی و با نماهای شبیه به کلیسا در برخی شهرها واکنش نشان داد.

علی مظفری اضافه کرد: دریافت مجوز دفاتر ازدواج و طلاق محدودیت‌ها و معذوریت‌های قانونی دارد، به همین دلیل اخیرا شاهد هستیم افرادی اقدام به تاسیس دفاتر غیرقانونی ازدواج و طلاق با عنوان «دفتر ازداوج شیک» کرده‌اند که هیچ مجوز قانونی ندارد.

او گفت: در دفاتر رسمی ازدواج باید مسائلی مانند حجاب اسلامی و پخش موسیقی رعایت شود، همچنین دفاتر رسمی ازدواج مجاز به تبلیغات نیستند، اما اخیرا مشاهده شده است افرادی اقدام به تاسیس دفاتر غیر مجاز ازدواج کرده‌اند که در این دفاتر مراسم عقد به صورت مختلط برگزار می‌شود و مسائل شرعی در این اماکن رعایت نمی‌شود.

مظفری در رابطه با رواج مراسم عقد ایرانی در بین زوج‌های جوان تاکید کرد: ما در قانون و شرع چیزی به نام عقد آریایی نداریم و دفاتری که این مراسم را اجرا می‌کنند، غیرمجاز هستند.

او گفت: در تابلوی سردر دفاتر رسمی ازدواج و طلاق کدی درج شده است در صورتی که اگر شهروندان به تابلوی سردر دفاتر ازدواجی که در آن‌ها مراسم‌ غیرمتعارف برگزار می‌شود دقت کنند هیچ کدی درج نشده است.

رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق تاکید کرد: عقدی که در دفاتر ازدواج غیرمجاز انجام می‌شود در هیچ جا ثبت نمی‌شود و در آینده برای زوجین مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.
کد خبر 240427

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =