مهر چغامیش سندی بر قدمت 6 هزارسال نوازندگی گروهی در ایران

چمدان: مازیار حیدری ،هنرمند،پژوهشگر ونویسنده حوزه موسیقی گفت: نغمه‌های دل انگیز موسیقی همزمان با خلقت بشر همراه بوده و در افسانه ها آمده‌است که فرشتگان به فرمان الهی با تنبور در مقام طرز نواهای ملکوتی را نواخته تا مستانه روح را در جسم خاکی برند.
او افزود:نواهای طبیعی همانند صدای قطرات آب در دل غارها و یا وزیدن باد در تنه خالی درختان و چه چه پرندگان خوش صدا الهام بخش ساخت و خلق ساز ها و نواها هستند.
این هنرمند افزود:در تاریخ، بشر به صورت غریزی با نوای آواز و صدای ساز به شور آمده چنانچه درغم و شادی، هنگامه کار، شکار، جنگ و .....از هر ابزاری که تولید صدا می کرده در جهت تقویت خود و رسیدن به هدفش استفاده برده و در این راه به پیشرفتهایی دست یافت و توانست طیفی از ساز های مختلف نظیر سازهای بادی،کوبه ای و زهی را بیافریند.
حیدری اظهار داشت: هر ملتی به فراخور حیات، مذهب ، اقلیم ویا شرایط مختلف زندگی خود نوعی از ابزار موسیقی را ساخته و بوجود می آوردند که برخی آداب خاصی را برای آن قوم و ناحیه به همراه دارد یا در خدمت دین ، درمان بیماریها، دفع بلایای طبیعی ، بارش رحمت الهی و بعضی دردستگاه حکومتی برای اعلان جنگ ، پیام رسانی ، ویا ........ به کار گرفته شده است .
این پژوهگر و نویسنده گفت:بشر آموخته است که در پی حفظ و حراست از سرگذشت و تاریخ پیشینیان خود باشد،آن دسته از آداب و رسوم یا ابزارهایی را که در طول زمان دیگر استفاده نمی کند و یا کمتر مورد استفاده دارد را ثبت و ضبط کند چرا که یکی از ارکان اساسی و بنیادین حیات انسانها گذر از سه نقطه جاری از زمان به نام دیروز - امروز و فردا می باشد که سخت به هم پیوسته و تنیده است و قابل تفکیک از یکدیگر نیستند ودر پی هم شکل می گیرند و می گذرند.
وی افزود:در میان آفرینش‌های مختلف و ابداعات گوناگون وابزارهای فراوانی که انسانها در زمینه های متفاوت برای رفع نیازهای خود ساخته اند بخشی نیز با روح و روان آدمی مرتبط بوده که ابزار و آلات موسیقی و خنیا است .
حیدری اظهار داشت:دلیل دشواری در ساختن و نواختن هر ابزار موسیقایی رفته رفته این کار به شکلی کار بردی در زیبایی شناختی درآمده و هرکس که در آن به کمال و زیبایی می رسیده را متفاوت با دیگران می نموده و از اینجا به بعد به شکلی خاص تبدیل به یک فن شده و در پی آن شاخه ای از هنر بوجود می آید که هنر خنیای ایرانی است.
وی گفت: واژه هنر مشهورتر و مفهو‌م‌تر از آن است که بخواهیم به تفصیل از ریشه و تبار آن سخن بگوییم چنانکه می دانیم این واژه در اصل اوستایی و پهلوی بوده و مرکب از«هو» به معنای خوب، نیک، زیبا، بسیار، بسنده و رسا میباشد و «نَرَ» به معنای مرد که درمجموع به معنی نیک مرد یا انسانی با فضایل و خصایل پاک انسانی است.
او افزود:ایران و ایرانیان با داشتن بیش از شش هزار سال تاریخ کهن و فرهنگ ژرف در همه رشته های علمی و هنری سرآمد تمام اقوام و ملل جهان بوده و می توان با شواهدی که در دست داریم وشهادت تاریخ نویسان شرق و غرب به این یقین رسید و با مطالعه و بررسی بیشتر می توان ریشه و پایه اکثر ساز های موسیقی امروزی را در سراسر جهان که مورد استفاده هنرمندان قرار دارد را به ایران نسبت داد .
این هنرمند اظهار داشت:از جمله این اسناد مهر (چغامیش) است که گواهی می دهد ایرانیان اولین فرم نوازندگی گروهی را حدود شش هزار سال پیش در جهان داشته اند .
وی خاطرنشان کرد:سندی دیگر در این خصوص حجاریهای طاق بستان است که در آن گروه های چنگ نواز را که در قایق نشسته و به خنیا مشغول هستند را به تصویر کشیده است.
او در ادامه بانگاهی گذرا به بررسی ریشه شناسی وسیر تحول و تکامل و مشتقات  تنبور که یکی از قدیمی ترین سازهای زهی مضرابی است پرداخت و گفت: تنبور رامی‌توان در سازهای زهی مضرابی دانست؛ این ساز کهن از چند جهت از دیر باز تا کنون مورد توجه بوده است .
گفتنی است این نشست با اجرای موسیقی زنده توسط پیمان پور شکیبایی نوازده تار، مریم گودرزی نوازده دف ، مازیار حیدری نوازنده تنبور همراه بود.

 
کد خبر 240335

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =