سفر به تنگه رغز، عروس دره‌های ایران در فارس | چه خطراتی این سفر رویایی را تهدید می کند؟

تنگه رغز دره‌ای در منطقه فسارود شهرستان داراب استان فارس است که از چندین آبشار و حوضچه تشکیل شده‌ است. «رغز» به معنای راه بکر و لغزنده است. تنگ یا تنگه رغز که در میان بومیان به تنگ رودخیز نیز شناخته می‌شود به عروس دره‌های ایران معروف است.

این تنگه زیبا در شمال شرقی داراب و در فاصله ۳۰ کیلومتری این شهر در نزدیکی روستای حسن‌آباد قرار دارد.

موقعیت و خصوصیات تنگه رغز

دره رغز به طول تقریبی ۴ کیلومتر در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوب ۶۰ آبشار و حوضچه طبیعی را در خود جای داده است که تنها ۱۴ آبشار و آبگیر دره جنوبی مورد توجه عموم گردشگران و کوهنوردان است. با رسیدن به آخرین آبشار دره جنوبی این دره به بن بست می‌رسد.

منطقه سرچشمه رغز که از مسیر دیگری پیمایش می‌شود، در واقع جنگلی زیباست که محل آغاز آب رغز محسوب می‌شود. رسیدن به این منطقه با ۳ ساعت کوه‌پیمایی امکان‌پذیر است. آب رغز که از این منطقه آغاز می‌شود با ایجاد حوضچه‌ها و آبشارهای طبیعی تا دره جنوبی امتداد و نهایتا در آبگیرهای انتهایی به زمین باز می‌گردد.

اگر اهل طبیعت هستید و علاقه‌مند به سفرهای ماجراجویانه سفر به عروس دره‌های ایران پیشنهاد مطلوبی برای شماست. تنگه رغز یکی از مکان‌های شگفت‌انگیز استان فارس است. سنگ نوردی روی صخره‌های باشکوه، شیرجه، شنا و آب تنی لحظات رویایی را در این سفر برای شما خواهند ساخت. هیجان شیرجه زدن و شنا کردن در این آبشارها و فرود آمدن از صخره‌های رنگارنگ آن، آن چنان لذتی به شما می‌دهد که برای همیشه در ذهنتان باقی خواهد ماند. اگر اهل چنین تفریحاتی هم نیستند می‌توانید از صدای دلنشین آب در دره‌ها، آبشارها و طبیعت زیبای تنگه لذت ببرید.

اگر به تنگه رغز بروید با رنگین کمانی از طبیعت روبرو خواهید شد. نور خورشید چنان بر پیکر صحره‌ها و آب فیروزه‌ای می‌تابد که انعکاس آن صحنه‌های رویایی را برای شما و عکاسی در طبیعت رقم خواهد زد. سنگ‌ها و صخره‌های این تنگه با رنگ‌های خاکی، سرخ، نارنجی و ... به این زیبایی افزوده‌اند. سبزه‌ها و گیاهان این تنگه نیز عروس دره‌ها را با طیف مختلف رنگ سبز آراسته‌اند.

از منطقه سرچشمه رغز بدون وسایل فنی امکان بازدید از چندین حوضچه و آبشار میسر است و نهایتاً با رسیدن به آبشاری با طول ۲۳ متر کوهپیمایی‌تان متوقف می‌شود. درحد واسط منطقه سرچشمه و دره جنوبی رغز نیز ده‌ها آبشار و آبگیرهای زیبا و طبیعت بکر تنها با استفاده از وسایل فنی امکان پیمایش دارند.

حوضچه‌های زیر آبشارها حداقل ۶ و حداکثر ۲۰ متر عمق دارند بنابراین اگر قصد شیرجه در این حوضچه‌ها را در سفر به این تنگه رویایی دارید مراقب سلامتی خود باشید.

آبشارهای این تنگه نیز همانطور که گفته شد دارای ارتفاع مختلفی هسند از ۶ متر تا ۶۵ متر ... در جدول زیر موقعیت این آبشارها را می‌توانید ببنید. بلندترین آبشار این دره، آبشار آذرخش به ارتفاع ۶۵ متر و آخرین آبشار، ابشار وداع با ارتفاع ۴۶ متر است.

ردیف نام آبشار ارتفاع آبشار عمق آب و طول حوضچه پایین آبشار
۱ آبشار نگین ارتفاع ۱۶ متر عمق آب ۸ متر | طول حوضچه ۴۱ متر
۲ آبشار بوم رنگ ارتفاع ۷ متر عمق آب ۸ متر | طول حوضچه ۳۱ متر
۳ آبشار مسعود ارتفاع ۸ متر عمق آب ۱۲ متر | طول حوضچه ۱۵ متر
۴ آبشار گلاب حوضچه ارتفاع ۱۱ متر عمق آب ۷ متر | طول حوضچه ۱۲ متر
۵ آبشار فتح ارتفاع ۸ متر عمق آب ۱/۵ متر | طول حوضچه ۶ متر
۶ آبشار حکمت ارتفاع ۱۱ متر عمق آب ۱۵ متر | طول حوضچه ۳۲ متر
۷ آبشار کبوتر ارتفاع ۲۵ متر عمق آب ۲۰ متر | طول حوضچه ۶ متر
۸ آبشار جام ارتفاع ۹ متر عمق آب ۶ متر | طول حوضچه ۳۶ متر
۹ آبشار دماغه (فراز) ارتفاع ۱۲ متر عمق آب ۲ متر | طول حوضچه ۴ متر
۱۰ آبشار آذرخش ارتفاع ۶۵ متر عمق آب ۶ متر | طول حوضچه ۱۱ متر
۱۱ آبشار یادگار ارتفاع ۴ متر عمق آب ۸ متر | طول حوضچه ۱۱ متر
۱۲ آبشار وداع ارتفاع ۴۶ متر عمق آب ۱۰ متر | طول حوضچه ۷ متر

توصیه‌های لازم برای سفر رویایی به تنگه رغز

اگر به تنگه رغز سفر کردید ابتدای دره محل مناسبی برای پارک اتومبیل است. از ابتدای دره تا آخرین آبشار حدود سه کیلومتر باید پیاده‌روی، صخره‌نوردی و کوهپمایی کنید. در طول این مسیر باید از میان آب‌های زلال این دره رویایی عبور کنید بنابراین سفر در مسیر این دره زیبا بدون تجهیزات و مقدمات لازم و ضروری می‌تواند سخت و خطرناک باشد. بهتر است به توصیه‌ها توجه کنید تا سفر رویایی‌تان خراب نشود.

- راهنمای محلی مجرب همراه خود داشته باشید. بدون راهنما ممکن است اتفاق ناخوشایندی در انتظار شما باشد.
- از کفش رو باز یا کفش کوهنوردی استفاده نکنید. بهترین و در دسترس‌ترین کفش برای این سفر اسپرتکس‌ها است که هم برای کوهپیمایی و صخره‌نوردی مناسبند و هم آب داخل آنها نمی‌ماند.
- آب کل مسیر قابل آشامیدن است ولی بهترین آب، آبی است که در سرچشمه از دل زمین به بیرون می‌تراود.
- مهارت شنا کردن به شما کمک می‌کند تا از آبشارنوردی لذت بیشتری ببرید.
- افراد باید کاملا به حداقل‌های صخره‌نوری، شنا و شیرجه آشنا باشند و برای پرش و سر خوردن روی آبشارها از توان بدنی برخوردار باشند.
- به علت سردی آب حتما از لباس مناسب استفاده کنید.
- برای فرود از آبشار حتماً از صندل‌های طبیعت‌گردی جلو و پشت بسته استفاده کنید.
- جلیقه نجات را فراموش نکنید.
- برای گذر از تنگه رغز نیازی به هد لامپ نیست و در تمام مسیر نور به اندازه کافی موجود است اما برای اقامت شبانه نیاز به چراغ قوه دارید.
- مناسب‌ترین کوله برای این برنامه کوله‌های مخصوص دره‌نوردی و غارنوردی است
- به وضعیت آب و هوا و پیش‌بینی سازمان‌های هواشناسی توجه کنید؛ لازم است و خطر ناشی از بارندگی را در این سفر در نظر بگیرید.
- کبوترها در طول مسیر عبور آشیانه دارند؛ زندگی پرندگان را به خطر نیندازید.
- اگر در فصل گرم به این تنگه سفر می‌کنید. همراه داشتن یک بی‌واک جهت سپری کردن شب کافی است. بی‌واک جای زیادی در کوله نمی‌گیرد و ضد آب کردن آن راحت است.
- کیسه خواب جاگیر است و اگر خیس شود، سنگین شده و حمل کوله پشتی را سخت می‌کند.
- یک ملحفه حتما همراه داشته باشید.
- بهتر است جهت در امان ماندن از نیش پشه‌ها برای اقامت شبانه در سرچشمه، دافع حشرات به همراه داشته باشید.

مسیر دسترسی و بهترین زمان سفر به تنگه رغز

برای اینکه خود را به شیراز برسانید با توجه به مبدا شما می‌توانید از هواپیما، قطار، اتوبوس یا خودروی شخصی استفاده کنید. پس از رسیدن به شیراز به داراب بروید. تنگه رغز داراب در بخش فسارود در ۲۵ کیلومتری شمال غربی شهر داراب در منطقه‌ای به نام حسن آباد در جنوب شرقی استان فارس واقع شده است. برای رسیدن به این منطقه بکر و رویایی دو مسیر پیش روی شماست. مسیر اول ۴ ساعت کوهپیمایی برای شما به همراه خواهد داشت و مسیر دوم ۲ ساعت خودروسواری و ۲ ساعت کوهپیمایی ...

پس از پیمودن ۳۵ کیلومتر از جاده داراب - شیراز به گردنه دارکویه می‌رسید. جاده خاکی شروع می‌شود و پس از عبور از کوه درختی در سمت چپ پس از ۲ ساعت جاده به انتها می‌رسد. پیاده‌روی از همین جا آغاز می‌شود. از خودرو پیاده شوید و قدم به طبیعت بکر عروس دره‌ها بگذارید.

بهترین زمان برای سفر به تنگه رغز داراب از اواخر اردیبهشت ماه تا اوایل مهر ماه است. سفر به این تنگه در تابستان بسیار دلپذیر است و می‌تواند در اوج گرمای تابستان، بهشتی هیجان انگیز را پیش روی گردشگران قرار دهد. در این ماه‌های سال سرچشمه‌های پر آب این تنگه و بادهای خنک آن سفری دل انگیز را به شما هدیه می‌دهند.

تصاویر این تنگه زیبا را در زیر ببینید:

تنگه رغز - عروس دره ها - عروس تنگه ها

تنگه رغز - عروس دره ها - عروس تنگه ها

تنگه رغز - عروس دره ها - عروس تنگه ها

تنگه رغز - عروس دره ها - عروس تنگه ها

تنگه رغز - عروس دره ها - عروس تنگه ها

تنگه رغز - عروس دره ها - عروس تنگه ها

تنگه رغز - عروس دره ها - عروس تنگه ها

تنگه رغز - عروس دره ها - عروس تنگه ها

تنگه رغز - عروس دره ها - عروس تنگه ها

تنگه رغز - عروس دره ها - عروس تنگه ها

تنگه رغز - عروس دره ها - عروس تنگه ها

تنگه رغز - عروس دره ها - عروس تنگه ها

تنگه رغز - عروس دره ها - عروس تنگه ها

تنگه رغز - عروس دره ها - عروس تنگه ها

تنگه رغز - عروس دره ها - عروس تنگه ها

کد خبر 240234

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =