چمدان: بی‌بی‌سی فارسی نوشت: روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از منابعی در درون کاخ سفید گزارش کرده که رئیس جمهوری آمریکا قصد کرده که گرینلند را بخرد. این بزرگترین جزیره جهان، قلمروی دانمارک است که به صورت خودمختار اداره می‌شود. ترامپ که پیش از ریاست جمهوری، در کار ساخت و ساز بوده، گویا خیلی جدی به دنبال این خرید است.

دو منبع مطلع از درون کاخ سفید به این روزنامه آمریکایی گفته‌اند که ترامپ در گفت‌وگو با دستیارانش این سوال را مطرح کرده که چطور می‌توانند گرینلند را بخرند و خیلی با دقت به صحبت‌ها و دلایل موافقان و مخالفان گوش می‌دهد.

آنها حتی گفته‌اند که آقای ترامپ با وکیل کاخ سفید هم درباره این خرید و موانع بر سر آن صحبت کرده است.

گرینلند بخشی از قاره آمریکا به حساب می‌آید اما از قرن نوزدهم به این سو مستعمره دانمارک بوده و کم و بیش ارو‍پایی است. بیشتر مردمان گرینلند از نژاد بومیانی هستند که قرن‌ها پیش از کانادا به این جزیره نقل مکان کرده‌اند.

آمریکا پیشتر در سال ۱۹۴۶ هم قصد خریدن گرینلند را داشته است. قیمت آن زمان صدمیلیون دلار بوده که دانمارک نمی‌پذیرد. یک بار هم در ۱۸۶۷ آمریکا قصد خرید گرینلند و آیسلند را داشته است. آمریکا در سال ۱۸۶۷ توانسته بود آلاسکا را به مبلغ هفت میلیون و دویست هزار دلار از روسیه بخرد.

بخش عمده‌ای از هزینه‌های گرینلند را دانمارک می‌پردازد و گفته می‌شود که رئیس جمهوری آمریکا تصور می‌کند که هزینه‌های بالای نگهداری این جزیره ممکن است دانمارک را به فکر فروش بیندازد.

[related-post id="11256"]

[caption id="attachment_240230" align="aligncenter" width="700"]گرینلند - سرزمین برف‌های سفید - جزیره ای که ترامپ می خواهد بخرد  - بزرگترین جزیره دنیا گرینلند ؛ سرزمین برف‌های سفید[/caption]

به گزارش چمدان، بخش سفر موسسه نشنال جئوگرافیک چند مقصد سفر را برای سال 2019 معرفی کرد. یکی از این 10 مقصد اول برای سفر همین جزیره‌ای است که ترامپ قصد خرید آن را دارد.

نشنال جئوگرافیک درباره ضرورت سفر به گرینلند نوشته است: بزرگترین جزیره دنیا در سال ۲۰۱۹ ، ده سالگی خودمختاری‌اش را جشن می‌گیرد اگرچه هنوز یک قدم کوتاه برای استقلال از دانمارک وجود دارد. قایقرانی در میان کوه‌های یخ، هلی اسکیو … از جمله کارهایی است که می‌توانید در گرینلند انجام دهید. ۸۰ درصد گرینلند پوشیده از یخ است و جاده و راهی وجود ندارد بنابراین قایق، کشتی، هلی کوپتر و … برای حمل و نقل استفاده می‌شود.

تماشای صحنه بی‌بدیل شفق قطبی، قایقرانی در سواحل بی‌انتهای این جزیره، سورتمه سواری، تماشای زندگی حیوانات گرینلند، چشمه‌های آب گرم گرینلند و مسیرهای پیاده‌روی زیبا در کوه از جاذبه‌های گردشگری در این جزیره است.

صنایع دستی گرینلند بیشتر شامل «توپیلاک» است. هر توپیلاک (به معنی «روح نیاکان»)، پیکره کوچک و کنده‌کاری شده‌ای از استخوان‌های جانوران است که به رغم سادگی، بازتابی است از عناصر طبیعی، تاریخ و اسطوره‌های این سرزمین. بومیان بر این باور بوده‌اند که هر توپیلاک، تقدیس کننده ارواح نیاکان و طلسمی است که به شکست دشمن می‌انجامد.

[related-post id="4111"]

[caption id="attachment_240231" align="aligncenter" width="660"]گرینلند - سرزمین برف‌های سفید - جزیره ای که ترامپ می خواهد بخرد - بزرگترین جزیره دنیا تماشای صحنه بی‌بدیل شفق قطبی، قایقرانی در سواحل بی‌انتهای این جزیره، سورتمه سواری،  چشمه‌های آب گرم گرینلند و ... از جاذبه‌های گردشگری در این جزیره است[/caption]

بی‌بی‌سی درباره این جزیره نوشته است: مساحت این جزیره دو میلیون و دویست هزار کیلومتر مربع است که یک میلیون و هفتصد هزار کیلومتر از آن را یخ فرا گرفته است. این کشور بیش از ۵۶ هزار نفر جمعیت دارد و اکثریت مردمش در پایتخت این کشور زندگی می‌کنند. شهر نیوک، پایتخت گرینلند است.

گرینلند از سال ۲۰۰۸ خودمختاری‌اش بیشتر شد. اما از آنجا که هنوز بخشی از کشور پادشاهی دانمارک است، بسیاری از تصمیم‌های بین‌المللی‌اش را آن کشور اختیار می‌کند.

آمریکا با دانمارک یک قرارداد نظامی دارد و بنا به آن پایگاهی در گرینلند دارد. تجهیزات ردیابی موشکی آمریکا در گرینلند است. تجهیزاتی که برای حمله موشکی احتمالی روسیه به کار می‌رود.

آمریکا همچنین موفق شد در سال ۲۰۱۸ گرینلند را متقاعد کند که ساخت فرودگاه‌هایش را به چین ندهد؛ اقدامی برای جلوگیری از نفوذ چین در این کشور.

دونالد ترامپ قرار است که تا دو هفته دیگر از دانمارک بازدید کند.
کد خبر 240229

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =