چمدان: بی‌بی‌سی نوشت: استخوان‌های فسیل‌شده‌ای که دانشمندان پیدا کرده‌اند متعلق به حیوانی است که گفته می‌شود قدش حدود ۱۶۰ سانتی‌متر و وزنش تقریبا ۸۰ کیلوگرم بوده است.

این حیوان در دوران پالئوسن بین ۶۶ تا ۵۶ میلیون سال پیش زندگی می‌کرده است.

این موجود که موزه کانتربری نیوزیلند آن را پنگوئن غول‌پیکر نامیده به فهرست حیوانات عظیم‌الجثه‌ای اضافه می‌شود که بومی نیوزیلند بوده‌اند و منقرض شده‌اند.

پل اسکافیلد از مدیران موزه کانتربری به بی‌بی‌سی گفت این جانور یکی از بزرگ‌ترین گونه‌های پنگوئنی است که تاکنون پیدا شده است.

کشف پنگوئنی که ‌هم‌قد انسان بود

به گفته اسکافیلد این پنگوئن در آب‌های نیم‌کره جنوبی می‌زیسته است.

خزندگان دریایی ساکن اقیانوس تقریبا هم‌زمان با دایناسورها منقرض شده‌اند و به گفته اسکافیلد بعد از آن به مدت سی میلیون سال دوره پنگوئن‌های غول‌پیکر فرا رسیده است.

در حال حاضر بزرگترین گونه این حیوان، پنگوئن امپراتور است که قدش به حدود یک متر و ۲۰ سانتی‌متر می‌‍رسد.

اسکافیلد توضیح می‌دهد: ما فکر می‌کنیم در آن زمان جانوران خیلی سریع تکامل می‌یافتند و رشد می‌کردند. دمای آب در اطراف نیوزیلند در آن زمان ایده‌آل بوده، در حدود ۲۵ درجه سانتی‌گراد در مقایسه با هشت درجه سانتی‌گراد در حال حاضر.

در دوره پنگوئن‌های عظیم‌الجثه، نیوزیلند با سرزمین فعلی استرالیا یکپارچه بوده که آن هم تصور می‌شود به سرزمین‌های جنوبگان متصل بوده است.

کشف پنگوئنی که ‌هم‌قد انسان بود

به گفته پژوهشگران پاهای پنگوئن منقرض‌شده احتمالا نقش مهم‌تری در شنا کردن این حیوان نسبت به پنگوئن‌های فعلی ایفا می‌کرده است.

استخوان‌های ساق پای این حیوان سال گذشته میلادی جایی در منطقه کانتربری شمالی در نیوزیلند پیدا شد و از آن زمان یک تیم پژوهش بین‌المللی در حال مطالعه آن بود.
کد خبر 240047

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =