جنبش شرمساری از سفر با هواپیما | مقایسه تکان‌دهنده آلودگی‌های یک سفر هوایی با مصرف گوشت

چمدان: یورونیوز نوشت: بخش قابل توجهی از مردم این کشور به دنبال یافتن راهی برای کاهش سفر با هواپیما یا جایگزینی آن با دیگر وسایل نقلیه با آلودگی کمتر هستند.

کارشناسان محیط زیست معتقدند که در مقیاس جهانی حدود ۴ تا ۵ درصد از گازهای گلخانه‌ای بر اثر انرژی سوخت هواپیماها ایجاد می‌شوند، با این حال سفرهای هوایی بزرگترین منبع انتشار گازهای گلخانه‌ای در مقیاس فردی هستند.

به همین علت در سوئد جنبشی به نام «شرمساری از پرواز با هواپیما» به راه افتاده که مردم این کشور را به مسافرت با قطار به جای هواپیما تشویق می‌کند.

آمارها نیز نشان می‌دهد از هر چهار سوئدی یک نفر در سال گذشته سفر با هواپیما را انتخاب نکرده و مسافرت هوایی خود را با دیگر وسایل نقیه جایگزین انجام داده است.کیمبرلی نیکلاس، محقق تغییر اقلیم و مدرس دانشگاه لوند سوئد در این باره گفت: «پرواز با هواپیما یک فعالیت کربن‌زای شدید است و هر یک پرواز کمتر اثرات مهمی بر تولید و پخش دی‌اکسید کربن در جو زمین دارد.»

وی در ادامه افزود: «درصورتی که بخواهیم طبق توافق‌نامه اقلیمی پاریس از گرم شدن زمین به میزان دو درجه سانتی‌گراد تا سال ۲۰۵۰ میلادی ممانعت به عمل آوریم باید میزان تولید گاز دی‌اکسیدکربن را به کمتر از ۲.۱ تن در سال به ازای هر فرد برسانیم.»

خانم نیکلاس با زدن یک مثال تلاش کرد که این مساله را روشن‌تر کند: «تنها یک پرواز رفت و برگشت بین لندن و نیویورک حدود ۱.۶ تن دی‌اکسیدکربن به ازای هر مسافر تولید می‌کند؛ سهمی معادل سه چهارم کل میزان کربن در نظر گرفته شده برای هر فرد.»

در مثال دیگری برای درک بهتر میزان دی‌اکسید تولید شده در یک پرواز در نظر بگیرید که یک فرد برای جبران میزان دی‌اکسیدکربن تولید شده از این سفر باید یکی از کارهای زیر را عملی کند: به مدت دو سال گوشت نخورد، هشت ماه از خودرو استفاده نکند، به مدت هشت سال تمام زباله‌های خود را تفکیک و بازیافت کند و یا در زمان خرید به مدت ۳۲۰ سال از زنبیل‌ چندبار مصرف استفاده کند و آن را دور نیاندازد.

با وجود اینکه دانشمندان سوئدی در حال تحقیق و آگاهی رسانی به مردم درباره چگونگی کم کردن تولید گازهای گلخانهای هستند، به نظر می‌رسد که عوامل دیگری نیز بر رشد آگاهی‌های عمومی در این باره موثر بوده است.

گرتا تونبرگ، دانش‌آموز ۱۶ ساله سوئدی که سال گذشته در این زمینه فعالیت‌های چشمگیری داشته یکی از افراد تاثیرگذار در این حوزه است.

گرتا تونبرگ کار خود را با تحصن انفرادی در مقال پارلمان سوئد آغاز کرد و از سیاستمداران خواست تا برای حل معضل تغییرات اقلیمی چاره‌ای بیاندیشند.

وی در کنفرانس‌های مهم محیط زیستی، اقتصادی و سیاسی از جمله در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس حاضر شد و در این باره سخنرانی کرد. با این حال وی برای حضور در این جلسات با قطار سفر می‌کند و برای کمک به حفظ کره‌زمین رنج طولانی شدن راه را به جان می‌خرد.

او همچنین قصد دارد برای شرکت در نشست اجلاس سازمان ملل در مورد گرم شدن کره‌زمین به نیویورک برود و برای این کار سفر با کشتی را انتخاب کرده است.

خانم نیکلاس نیز درباره افزایش آگاهی‌های جمعی در مورد محیط زیست ابزار خشنودی کرده و گفت: «سوئد در صدر یک جنبش رو به رشد جهانی قرار دارد. ما در رسانه‌ها و جامعه سوئد شاهد تغییر در نگرش افراد و رفتار آنها هستیم.»

وی تاکید کرد که سوئدی‌ها به دنبال یافتن راه‌های خلاقانه‌‌ای برای سفر رفتن هستند تا از میزان آلودگی هوا و افزایش گازهای گلخانه‌ای بکاهند. به عنوان مثال مرکز قطار ملی سوئد اعلام کرده است سال گذشته ۳۱.۸ میلیون نفر با قطار جابجا شدند و رکورد سفرهای زمینی را در این کشور شکستند.

تعداد مسافرهای قطار در سوئد در سه ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد رشد داشته است. در همین حال ، آژانس حمل و نقل هوایی سوئد اعلام کرده است که تعداد مسافران در فرودگاه‌های این کشور در سه ماه نخست امسال ۴.۴ درصد کاهش یافته است.

این آمار نشان می‌دهد که تعداد افرادی که در سوئد به دنبال ایجاد تغییرات اساسی در سبک زندگی خود و بهبود شرایط زمین هستند افزایش یافته است و فعالان محیط زیست این کشور امیدوارند که مردم کشورهای دیگر نیز با درک اهمیت مساله تغییرات اقلیمی به جنبش «شرمساری از پرواز با هواپیما» بپیوندند.
کد خبر 239769

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =