چمدان: ورود تلفن همراه یا موبایل به ایران 25 ساله شد. 19 مردادماه سال 1373 گوشی تلفن همراه در ایران عرضه شد و براساس برخی گزارشات نخستین بار به طور نمادین به برخی از اعضای دفتر دولت داده و عرضه عمومی آن آغاز شد.

برخی گوشی‌های تلفن همراه هر چند این روزها نیز به دلیل وضعیت اقتصادی کشور کالایی لوکس محسوب می‌شوند اما زمان ورودش به طور قطع و تا سال‌ها نمادی از زندگی لوکس صاحبش بود. هنوز هم خط‌های قدیمی سیم‌کارت‌های ارائه شده اپراتور نخست کشور نماد دارندگی محسوب می‌شود و با وجود همه گیر شدن تلفن همراه، این وسیله همچنان جلب توجه می‌کند و بخشی از تاریخ تکنولوژی در ایران را رقم زده است.

اما در یکی از موزه‌های کشور دستگاهی وجود دارد که نام تلفن همراه دارد، آن هم برای زمانی که سال‌ها پیش از اختراغ موبایل است. این دستگاه که به تلفن همراه ناصرالدین شاه معروف است یک تلفن با قابلیت همراه بردن در سفرهاست تا در صورت لزوم به خطوط موجود وصل شود. این تلفن دارای راهنمای فارسی و ساخت كارخانه «البیس» شهر زوریخ است، هر چند منبع معتبری به ویژگی و داستان‌های این تلفن ویژه نپرداخته است.

گوشی تلفن همراه اما در اوایل دهه 70 شمسی وارد ایران شد. تلفن همراه سال 1372 و با 20 سال تاخیر وارد ایران شد. تا سال 1991 تنها استفاده از تلفن همراه مکالمه صوتی بود و بس. تنها یک سال بعد در سال 1992 اولین پیامک فرستاده شد که به تاریخ شمسی می‌شود سال 1373 این در حالی است که اولین پیامک در ایران با هشت سال تاخیر یعنی سال 1381 ارسال شد. در ابتدا استفاده از سرویس پیام کوتاه ملزم به ثبت‌نام برای این سرویس بود و مشترکان برای استفاده از سرویس پیام کوتاه باید به دفاتر مخابرات مراجعه کرده و با پر کردن فرم مربوطه این سرویس را فعال می‌کردند.

[caption id="attachment_239369" align="aligncenter" width="418"] گوشی زیمنس که از آن به عنوان نخستین گوشی وارد شده به ایران نام می‌برند[/caption]

نوکیا اولین شرکتی بود که گوشی تلفن همراه را به ایران آورد. پس از آن زیمنس، آلکاتل، اریکسون و صاایران شرکت‌هایی بودند که به ارائه گوشی تلفن همراه در ایران پرداختند. گوشی‌های اولیه به لحاظ ظاهری تفاوت چندانی با هم نداشتند و همه بزرگ و سنگین بودند. در ابتدا قیمت گوشی‌های تلفن همراه بسیار بالا بود.

[caption id="attachment_239370" align="aligncenter" width="411"] 2110 نوکیا که برخی آن را نخستین گوشی وارد شده به ایران می‌دانند[/caption]

از برندهای مختلفی به عنوان نخستین گوشی‌های بازار ایران نام برده می‌شود ؛ هر چند احتمال داده می‌شود نوکیا جزو نخستین گوشی‌ها بوده باشد. با وجود تاخیر 20 سال در ورود گوشی تلفن همراه به ایران، اما با ایجاد بازار خصوصی فروش گوشی‌های تلفن همراه، این تکنولوژی به سرعت در ایران رشد و پای خود را به زندگی روزمره ایرانیان باز کرد.

[caption id="attachment_239372" align="aligncenter" width="677"] بخشی از گوشی‌های نسل اول وارد شده به ایران[/caption]
کد خبر 239365

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =